Mit tehetünk a tűzesetek megelőzése érdekében?
A Budaörs Városi Önkéntes Tűzoltó Közhasznú Egyesület részletes tájékoztatót állított össze annak érdekében, hogy az ingatlanokon belül és kívül keletkező tüzeket minél hatékonyabban tudjuk megelőzni.
Lakossági tájékoztató tűzesetek elkerülésére

 

Településünk területén - mint azt az országos tapasztalatok is mutatják – a lakosság alapvetően két fajta tűzesettel szembesülhet.

Az első kategóriába a lakásokban, ingatlanokban keletkezett tűzesetek sorolhatók, valamint a nyaralókban, mellékhelyiségekben keletkezett tűzesetek. A lakóépületekben keletkezett tüzek vizsgálati tapasztalatai azt mutatják, hogy az emberi tényező a tűzesetek túlnyomó részében döntő szerepet játszik. Tipikus keletkezési ok a tűzhelyen felejtett zsiradék túlhevülése és meggyulladása, a felügyelet nélkül hagyott gyertya, mécses, a dohányzás, valamint a lakásfelújítások során gondatlanságból bekövetkezett események. Ezek a tüzek megelőzhetők néhány alapvető óvintézkedés betartásával:

 

A második a szabadtéri tüzek okozta veszélyeztetés. A szabadtéri tüzek szempontjából a tavasz és az ősz a legveszélyesebb időszak, hiszen egyre többen választanak szabadtéri programokat vagy végeznek kerti munkálatokat. A veszélyt egyrészről a száraz aljnövényzet és az avar jelenti, amelyben könnyen és gyorsan terjed a tűz. Kockázatot jelenthet a gondatlanság is, a szabadban keletkezett tüzek 99 százalékát emberi tényező okozza. A károk akkor előzhetőek meg a legkönnyebben, ha tisztában vagyunk a biztonságos szabadtéri tűzgyújtás és a tűzmegelőzés alapvető szabályaival:

Mit tegyünk tűz esetén?

Várjuk a tűzoltókat, hogy a gyors beavatkozást megfelelő információval segítsük, illetve kerüljük a pánikot a veszély valós felmérésével.