Hulladékgyűjtési rendszer fejlesztése Budaörsön
Szelektív hulladékgyűjtési és -feldolgozási eszközök beszerzésével, egy válogatósor üzembe helyezésével, valamint tájékoztató kampánnyal fejleszti Budaörs a város hulladékgyűjtési rendszerét. A projektre 282 millió forint európai uniós támogatást nyert az önkormányzat a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretéből.

Budaörsön 2003-ban kezdődött hulladékok szelektív begyűjtése, gyűjtőszigetek létrehozásával. Az utóbbi évek adataiból azonban az látszik, hogy a begyűjtött mennyiség igen hullámzó, és a rendszer elérte hatékonysága maximumát: ezzel a módszerrel nem növelhető tovább a szelektív begyűjtési arány. A budaörsi szelektív hulladékgyűjtési rendszert a telepítése óta eltelt 10 évben nem sikerült fejlesztenie a szolgáltatónak forráshiány miatt: 2003 óta azonos számú gyűjtőszigetet üzemeltetnek.

A város környezetvédelmi elvárásai és a jogszabályok is a hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztését igénylik, amire szükség van a keletkező nem veszélyes települési szilárd hulladék hatályos jogszabályoknak megfelelő módon történő begyűjtéséhez.

Budaörsön két lehetséges megoldást dolgoztak ki a szakemberek a szelektív hulladékgyűjtés fejlesztésére. Ezek műszaki megoldásukban is különböztek egymástól: az egyik egy csarnok építésével, a másik építés nélkül valósította volna meg a kívánt célokat. Utóbbi több szempontból is kedvezőbbnek bizonyult:

Az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával megvalósuló projektváltozat megvalósítása során fő tevékenységként eszközbeszerzést és szemléletformálást tartalmaz. Az eszközbeszerzés során az alábbi új eszközök beszerzésére kerül sor:

2 db hulladékgyűjtő jármű,

6500 db hulladékgyűjtő edényzet,

600 db komposztáló prizma,

15 db 1,1 m3-es gyűjtőkonténer kerül beszerzésre

1 db rakodógép a válogatómű kiszolgálásához

1 db mobilizálható hídmérleg

2 db újrahasználati konténer

Mobilizálható válogatósor a Budaörs Kamaraeredeti úti telephelyen

A déli iparterület szomszédságában a vasút melletti önkormányzati tulajdonú ingatlanon egy szelektív hulladékválogató telephely kerül kialakításra (esővédő tető alatt, évi 9 hónapos működéssel). A kialakítandó telephely emberi erőforrás igénye 10 fő, szükséges eszközparkja: univerzális munkagép, nyitott válogató gépsor, mobil hídmérleg. A telepen egy újrahasználati („re-use”) központ jön létre, ahol 2 db beépített polcrendszerrel rendelkező konténer kerül kihelyezésre, az újrahasznosítandó eszközök begyűjtése és díjmentes tovább adása céljából.

A szemléletformálási kampány során elsősorban az iskoláskorúak kerülnek megszólításra, több előadás és rendezvény formájában oktatási segédanyagok felhasználásával.

A benyújtott projekttervet a 2014. december 30-án kelt támogató levele alapján a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium támogatásban részesítette. A Támogatási Szerződés aláírására 2015. február 04-én került sor. A projekt a megvalósítás fázisában van.

A projekt főbb adatai:

Projekt címe: Hulladékgyűjtési rendszer fejlesztése Budaörsön

Projekt azonosító száma: KEOP-1.1.1/C/13-2013-0014

Kedvezményezett: Budaörs Város Önkormányzata

Projekt elszámolható nettó összköltsége: 296.875.000 Ft

Elnyert támogatás: 282.031.250 Ft

Tervezett fizikai befejezés időpontja: 2015. december 10.

Sajtómegjelenések:

Lezárult a „Hulladékgyűjtési rendszer fejlesztése Budaörsön” projekt - (Budaörsi Infó)


Lezárult a hulladékgyűjtési rendszer fejlesztését célzó beruházás - (Budaörsi Napló)


„Hulladékgyűjtési rendszer fejlesztése Budaörsön” – Átadták a hídmérleget - Terepbejárás (Budaörsi Infó)


Szelektíven a zöld Budaörsért! - Nyitórendezvény (Budaörsi Napló)

Közel 300 milliós hulladékkezelési projekt Budaörsön: cél a lerakott hulladék mennyiségének csökkentése (Buda Környéki Televízió)

Tamás Ervin - Budaörs új hulladékkezelő projetkje (Budaörsi Rádió)

Túl nagy a lábnyomunk – Fejlesztik a hulladékgyűjtési rendszert Budaörsön (Budaörsi Infó)

Terepbejárás a BTG-nél – Célegyenesben az új szelektív hulladékgyűjtési rendszer (Budaörsi Infó)

A BTG új eszközeit mutatták ma be (Budaörsi Napló)