gyorslinkek
Helyi hírek
Ügyintézés
Legyen a vendégünk
Kössön üzletet nálunk
  
Német nyelv Angol nyelv Magyar nyelv
A képviselő-testületi ülésen történt
Nyomtatható verzió Cikk ajánlása
Közel félmilliárdos pénzmaradvány sorsáról is döntött a képviselő-testület a 2015. május 20-án tartott ülésén.

Napirend előtti első felszólalásában a parkolási rend bevezetésének első tapasztalatairól érdeklődött dr. Bakó Krisztina (Budaörs Fejlődéséért Egyesület).

Lőrincz Mihály, a Műszaki Ügyosztály vezetője válaszában elmondta, hogy még nem telt el egy hónap sem, de már most úgy tűnik, hogy el fogják érni a kívánt célt. A Templom tér környékén például újra lettek szabad parkolóhelyek. Ellenben a Budapest úton nagyobb a zsúfoltság. A zóna fokozatos kiterjesztésével várhatóan itt is javul majd a helyzet. Egyelőre senkit nem büntettek meg, de sokakat kellett figyelmeztetni. 

 

Dr. Ritter Gergely (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) a Petőfi utcában élő lakók panaszát tolmácsolta, ugyanis a környéken rövid időn belül 10. alkalommal volt csőtörés. 
Lőrincz Mihály arról tájékoztatta, hogy folyamatosan tárgyalnak ez ügyben a Fővárosi Vízművekkel, mert az ő kötelességük a javítás és felújítás. 

 

Sokolowski Márk (Fidesz-KDNP) azt kifogásolta, hogy a nem közművesített háztartások szennyvízének begyűjtésével megbízott vállalkozás nem tartja be a számára előírt 72 órás határidőt. 

A Műszaki Ügyosztályvezető ígéretet tett, hogy felszólítják a BTG által megbízott alvállalkozót a szerződésének precíz betartására.
Sokolowski arról is érdeklődött, hogyan tekinthetne bele az Europmed Kft. éves beszámolójába. A polgármester az illetékes szakbizottsághoz irányította őt, ugyanis a testület oda delegálta ezt a feladatot, ők döntenek az éves beszámolóról. 

 

Biró Gyula alpolgármester jelezte, hogy a Nádasdülő sétány egy szakaszán nem világítanak az új LED-lámpák.
Lőrincz Mihály ennek kapcsán elmondta, hogy a napokban kezdik a rendszer átvételét, amely együtt jár azzal, hogy minden lámpát ellenőriznek, méréseket végeznek és ez alapján pontosítják a beállításokat is. 

 

Gáspár Béla (Fidesz-KDNP) egy furcsa telefonhívásra utalt, amellyel szerették volna lebeszélni őt, hogy az úgynevezett gödör ügyével foglalkozzon. (Az általa használt elnevezés a volt Solaris beruházás munkaterületére vonatkozik.) Majd elmondta, hogy a kormányhivatal által elvégeztetett vizsgálat igenis veszélyesnek tartja ezt a területet.

Wittinghoff Tamás polgármester kért szót, majd közölte, hogy ő hívta fel Gáspár Bélát, pontosan azért, mert az általa hivatkozott szakmai anyag annyira nívótlan és komolytalan, hogy tiszteletből szerette volna megóvni őt egy méltatlan és megalázó vitától. De, ha már így alakult, akkor vegyék sorra a tényeket. Először a főépítészt kérte meg, hogy ismertesse az eddig történteket. Mártonffy István elmondta, hogy a kormányhivataltól származó anyag csupán egy helyszíni szemle jegyzőkönyve, méghozzá olyané, amelyet a kerítésen kívülről végeztek el. Még ez a dokumentum is azt állapította meg, hogy jelenleg semmiféle veszélyhelyzetre utaló jel nem észlelhető. Majd ismertette, hogy az elmúlt években négy talajmechanikai vizsgálatot végeztettek el, az utolsót tavaly. Ezek mindegyike azt állapította meg, hogy a munkagödör nem jelenthet veszélyt a környéken lévő épületekre.
A polgármester szó szerint is idézte a kormányhivatal által kiadott dokumentumból azt a passzust, miszerint a „távolról iszapos anyagnak tűnő talaj” hosszú távon megcsúszhat és okozhat problémákat. Mint mondta, egy ilyen megállapításért, amelyet konkrét helyszíni vizsgálat elvégzése nélkül tesz valaki, egy másodéves egyetemistát kidobnának a vizsgáról. Döbbenetesnek nevezte, hogy ma kikerülhet egy ilyen irat az államigazgatásból. Majd arról beszélt, hogy az építkezés kezdetekor 4-500 millió forintos értékben készültek el járulékos beruházások, mint például a szerviz út egy szakasza, ami Budaörs számára hozott hasznot. A gazdasági válság mellett éppen a Fidesz kormány által bevezetett pláza stop lehetetlenítette el a beruházást. A jelenlegi tulajdonossal, az Erste bankkal együtt keresik a megoldást. Aminek nyilván nem tenne jót sem a pereskedés, sem az, ha a gödör betemetésére kényszerítenék őket. A város számára az lenne a jó, ha itt egy értelmes beruházás valósulna meg. Cáfolta azt is, hogy polgármesterként bármiféle közvetlen hatásköre lenne arra, ami a magántulajdonban lévő beruházási területen történik. 

 

Császárné Kollár Tímea (Jobbik) intézkedést kért azzal kapcsolatban, hogy az Ótemető területén hajléktalanok élnek. Majd azt tette szóvá, hogy március 15-én és május elsején uniós zászlókat is kihelyeztek a városban. Szerinte ezeknek az ünnepeknek nincs köze Európához.
A polgármester közölte, hogy minden ünnepen háromféle zászlót helyeznek ki: magyart, budaörsit és unióst. Ez így volt eddig és így lesz ezután is.

 

Simándi Szelim (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) szerint március 15-énél kevés ünnep kötődik jobban Európához, hiszen a hazai forradalom pontosan egy európai hullám része volt. Megköszönte, hogy a jobbikos politikus párttársához hasonlóan nem égette el az uniós zászlót.
Majd felszólalásának második részében arról érdeklődött, hogy miért helyeztek ki lassú járművekkel közlekedni tilos táblát a Kőszírt utcában.

 

Hauser Péter (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) bretzfeldi tapasztalataira hivatkozva érdeklődött, hogyan növelhetnénk a napelemek számát a városban. A polgármester elmondta, hogy a közintézmények részére kiírt uniós pályázatokon mindig elindult a város, ennek köszönhetően már több önkormányzati épületen vannak napelemek. A lakossági hozzáférést Németországban sem az önkormányzatok támogatják. Ez is állami feladat lenne, hiszen ez jelentene igazi, tartós rezsicsökkentést.

 

Stift Nándor (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) kérte, hogy azonnal pótolják egy lámpaoszlop hiányzó fedőlapját a Szabadság és Bretzfeld utca sarkán, nehogy a gyerekek belepiszkáljanak. Ugyancsak kezdeményezte a Lévai utcában egy megrongálódott lépcső javítását.

 

Dr. Tóth Ferenc (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) köszönetet mondott a hivatalnak, hogy a Szellő utcai híd javítását a jelzése után néhány órán belül elvégezték. Ezt követően a Víg utcai vízaknák javítását sürgette, valamint jelezte, hogy a Csillag és a Domb utcai játszótereken egyre gyakoribbak a rendbontások, amelyre az illetékesek fokozottabb odafigyelését kérte.

 

Első napirendi pontként elfogadták a város 2014. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló beszámolót, illetve a közel félmilliárd forintnyi pénzmaradvány felosztását. Többek között ebből a pénzből újulhat meg a Kálvária utca, megépülhet a Szellő utcai híd, 30 millióval több jut intézményi felújításokra, 27 millióból fejleszthető az uszoda-sportcsarnok, 7 millió forint értékben helyi értékvédelemre lehet majd pályázni, míg másik 7 millióval a közbiztonság javítását támogatják.

 

Módosították a Budaörs Egészségügyéért Díj alapításáról szóló rendeletet: tovább bővítették azok körét, akik javaslatot tehetnek a díj odaítélésére.

 

Enyhítettek a kőhegyi változtatási tilalomról szóló rendeleten, így az már csak a természetvédelmi területtel határos telkekre terjed ki.

 

A Pest Megyei Kormányhivatal újabb törvényességi felhívással fordult a képviselő-testülethez a Frankhegyen lévő Merengő utca és környéke településrendezési terve III. szabályozási szakasz szabályozási terv és Helyi Építési Szabályzatról szóló önkormányzati rendelettel kapcsolatban. A főépítész szerint teljesen érthetetlen és indokolatlan az eljárás, hiszen ebben az ügyben egyszer már tett észrevételt a kormányhivatal, és akkor úgy tűnt közmegelégedésre módosítottak a rendeleten. Hiába érdeklődtek, nem kaptak sem szóbeli, sem írásbeli választ, hogy miért tesznek észrevétel ismételten ugyanabban a témában. Ezért javasolta, hogy a testület ne fogadja el az észrevételt, és ne változtasson a jelenlegi szabályozáson. A többség a főépítész érvelésével egyetértve megszavazta a javaslatot.

Elfogadták a Budaörsi Rendőrkapitányság beszámolóját a város 2014. évi közbiztonsági helyzetéről. Sokolowski Márk (Fidesz-KDNP) arról érdeklődött, hogy van-e koncepciója a kapitányságnak a megnövekedett számú lopások és betörések visszaszorítására.
Galuska-Tomsits László rendőr ezredes, városi kapitány elmondta, hogy sokat segíthetne a kamerás rendszer további kiterjesztése. Ugyanis ezzel kapcsolatban országszerte nagyon pozitívak a tapasztalatok.

 

A testület újabb kétmillió forintos támogatást szavazott meg a helyi rendőrkapitányság részére, amelyekből számítástechnikai eszközöket vásárolnak.

 

Ugyancsak kétmillió forintos kiegészítő támogatást kap a Budaörsi Polgárőr Kiemelten Közhasznú Egyesület.
Császárné Kollár Tímea (Jobbik) azt kifogásolta, hogy nem látja a szerződésükben, hogyan tudja az egyesület támogatni a törökugratói polgárőröket.
A polgármester közölte, ő úgy tudja, hogy Budaörsi Polgárőr Egyesület át fogja utalni a törökugratóiak számlával igazolt tényleges költségeit. Ha ez nem egyértelmű mindenki számára, akkor újra tárgyalóasztalhoz kell ültetni az érintetteket.

 

Meghosszabbították a régi posta épület egy részének (udvar és kiállító tér) használatba adási szerződését 2015. szeptember 15-éig.

 

A Kassai utcából nyíló közterületet Kassai köznek nevezte el a testület. Az ott élők egyetértettek a változtatással.

 

Jóváhagyták az önkormányzat 2014. évre szóló belső ellenőrzési jelentését.

 

Két lakótelepi kutyafuttató helyét jelölte ki a testület, és felszabadítottak ötmillió forintot az építés költségeire. Wittinghoff Tamás még a szavazás előtt beszélt arról, hogy nem volt könnyű kiválasztani a megfelelő helyszíneket, hiszen mindkét irányból éles kritikákat kaptak. Ha felépülnek a futtatók, a kutyások már nem engedhetik el állataikat póráz nélkül a parkokban. Reményét fejezte ki, hogy a beruházás megvalósulása után lenyugszanak a kedélyek, mert ki fog derülni, egyáltalán nem olyan zavaróak ezek a kutyafuttatók, mint ahogyan sokan tartanak tőle. Ha távolabb valósult volna meg a lakóépületektől, akkor a kutyások nem mentek volna el odáig - mondta.

Császárné Kollár Tímea (Jobbik) az egyik helyszínnel egyetértett, a másikkal nem. Szerinte jobb  lett volna ezt munkahelyek, irodák környezetében megvalósítani, bár tudomásul veszi, hogy ilyen saját területei nincsenek az önkormányzatnak.

Löfler Dávid (Fidesz-KDNP) szerint hosszú távon minden választókörzetben szükség lenne legalább egy futtatóra.
Dr. Kisfalvi Péter (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) sajnálatát fejezte ki, hogy Kamaraerdőn most nem létesül kutyafuttató, pedig ott konszenzus van a helyet illetően.
Stift Nándor (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) azt kérte, hogy egyszerre kezdődjön el az építés a két helyszínen.

Meghozták a szükséges döntéseket, amelyek ahhoz kellenek, hogy megújulhasson a Csiki Pihenőkert. Az elképzelések szerint – a jelenlegi funkciók megőrzésével - ide kerül majd át a Régészeti Múzeum is.

Elfogadták a Mindszenty József Római Katolikus Óvoda és Nyelvoktató Német Nemzetiségi Általános Iskola kérelmét a támogatási szerződésük módosítására. Az új határidő alapján 2015. szeptember 30-áig kell elszámolniuk.

Megadták egy ingatlanra a szennyvízcsatorna-vezetési szolgalmi jogot.

Felhatalmazták a polgármestert, hogy kezdeményezze a 11320 helyrajzi számú állami tulajdonú ingatlan térítésmentes önkormányzati tulajdonba adását.

 

Ugyancsak elfogadták a BTG Nonprofit Kft. 2014. évi beszámolóját és a 2015. évi üzleti tervét.

 

Módosították a Törsvíz Kft. társasági szerződését, a 2014. évi beszámolóját pedig tájékoztatásul tudomásul vették.

 

Kiegészítette a testület a budaörsi csatornaközművek 2015. évi felújítási és rekonstrukciós tervét, hogy rákerülhessen a listára a Törökbálinti út is.

 

Bővítették az úgynevezett előminősített cégek listáját több budaörsi vállalkozással. Így ha valamilyen beruházásra közbeszerzést írnak ki, akkor ezektől a cégektől is kötelező lesz ajánlatot kérni. Ezzel nő az esélye, hogy olcsóbbak legyenek az építkezések. 

 

Jelentést hagytak jóvá az óvodai beiratkozásokról. Idén is szükségessé vált, hogy néhány helyen eltérjenek a megengedett létszámtól, a törvényi szabályozásnak megfelelően maximum 20 százalékkal. A korábbi évek óvodai férőhelybővítéseinek köszönhetően minden gyereknek jut hely. Újdonság, hogy a  Csicsergő Óvoda Rózsa Utcai tagóvodájában egy csoportban kisebb létszámú integrált ellátás biztosítanak. Itt sajátos nevelési igényű és beilleszkedési, tanulási, magatartási problémákkal küzdő gyerekekkel foglalkoznak majd. Emellett továbbra is biztosítják, hogy bármelyik óvoda nyújthat ilyen ellátást.

 

Engedélyezték a Roma Nemzetiségi Önkormányzatnak, hogy pénzt csoportosíthassanak át a 2,1 milliós támogatási keretükön belül más feladatra, mint amire azt eredetileg tervezték.

 

Elbírálták a „Budaörsi hírek a helyi sajtóban” és az „Önkormányzati hírek a helyi sajtóban” című pályázatokat. Mindkét kategóriában két pályázó volt, a Budaörsi Infó és a Budaörsi Napló. Összességében 6-6 millió forint jutott a két sajtó vállalkozásnak, amelyek nyomtatott újságot adnak ki és mellette napi frissítésű online megjelenést is biztosítanak.

 

Ugyancsak most bírálták el a helyi kiadványok támogatására kiírt pályázatot. Az 1,8 millió forintos támogatást nyolc készülő kiadvány között osztották szét.

 

Megszavazták a szükséges önrészt – 35 millió forintot - ahhoz a pályázathoz, amelyet a Belügyminisztérium írt ki önkormányzati feladatellátást szolgáló fejlesztések támogatására.

 

Takarítót neveztek ki a Bleyer Jakab Német Nemzetiségi Általános Iskolába.

 

Az önkormányzat 45 millió forintért eladott egy telket az Euro-Fiziko 2014 Kft részére. Ezen épül majd meg az Egészségügyi Központot működtető vállalkozás beruházásában az új fizikoterápiás központ, ami megoldja a jelenlegi túlzsúfoltságot.
Sokolowski Márk (Fidesz-KDNP) arról érdeklődött, miért nem tudott maga az Europmed Kft. hitelt felvenni. A polgármester elmondta, hogy a bank által kért garanciák miatt volt szükség arra, hogy új céget alapítsanak erre a célra.
Császárné Kollár Tímea (Jobbik) szerint jobb lett volna több szereplőt bevonni, mert most csak az Europmednek volt reális esélye az ingatlan megvásárlására.
Wittinghoff Tamás és dr. Ritter Gergely is értetlenségét fejezte ki a felvetéssel kapcsolatban. Hiszen, mint mondták a fizikoterápia egy egységes szolgáltatói rendszer része. Akkor magának az egészségközpontnak a működtetőjét is le kellett volna váltani. Holott a munkájukkal mindenki elégedett. Az Állami Számvevőszék kiválóra értékelte a tevékenységüket, és az előző ciklusban a Fidesz-KDNP által felkért átvilágítók is mindent rendben találtak. Az Egészségügyi Központ országos mintaként szolgál, és szinte egyedülálló, hogy 15 éves működése során gyakorlatilag nem kellett semmit fizetnie az önkormányzatnak, mégis magas szinten van biztosítva ez a szolgáltatás.

 

Elfogadták a Pest Megyei Kormányhivatal polgármesteri költségtérítéssel és alpolgármesteri illetményekkel, illetve költségtérítésekkel kapcsolatos törvényességi észrevételét, és módosították az erre vonatkozó határozatot. Mint kiderült, az utolsó választást követően országszerte értelmezési problémák merültek fel az ügyben, ezért most valamennyi önkormányzatot felszólították, hogy vizsgálják felül az erre vonatkozó szabályozásukat.

 

Zárt ülésen tárgyalták, hogy kiegészítő forrást – 1,86 millió forintot – biztosítanak a budaörsi hulladékgyűjtési rendszer fejlesztését segítő pályázathoz.

 

Nem fogadott el a testület egy belterületi ingatlanra vonatkozó vételi ajánlatot, mert azt túl drágának találták.

 

Pályázati úton ingatlant biztosít az önkormányzat az Őszibarack Budakörnyéki Szövetkezetnek, amennyiben az vállalja a pályázati kiírásban szereplő 50,- Ft+áfa/nm/év bérleti díj megfizetését.

 

Megállapodást kötöttek a Szivárvány u. 5. szám alatti társasházzal, 1,5 millió forintot biztosítva részükre, így pontot téve egy hosszan elhúzódó ügy végére.

 

Döntöttek a Szakály Mátyás Pedagógus Emlékérem kitüntetés odaítéléséről is.

 

Méltányossági alapon meghosszabbítottak egy lakásbérleti jogviszonyt. 

 



2015-05-30 21:42

Vissza