gyorslinkek
Helyi hírek
Ügyintézés
Legyen a vendégünk
Kössön üzletet nálunk
  
Német nyelv Angol nyelv Magyar nyelv
Ünnepélyes tanévnyitón adták át az Árpád utcai iskolát
Nyomtatható verzió Cikk ajánlása

2016. augusztus 31-én, a városi tanévnyitó keretében adták át Budaörs legújabb oktatási intézményét, a Bleyer Jakab Német Nemzetiségi Általános Iskola Gyógypedagógiai Intézményi Egység új épületét az Árpád utca 4-8. szám alatt

Az átadó ünnepségre az új intézmény udvarán került sor, itt vágta át a piros-fehér-zöld színű szalagot Wittinghoff Tamás polgármester, Kővári Attila, a kivitelező LAM Zrt. vezérigazgatója, dr. Szelényi Dobi Gyöngyi a Bleyer Jakab iskola igazgatója és Fazekas Mónika az Árpád utcai tagintézmény vezetője.


Ezt követően került sor a hivatalos tanévnyitóra, ahol Wittinghoff Tamás polgármester mondott el köszöntő gondolatokat.

TEKINTSE MEG FOTÓGALÉRIÁNKAT!

Wittinghoff Tamás polgármester beszéde:


Nem kis aggodalommal vártuk az idei tanévkezdést, s a bizonytalanság máig nem csökkent.

Furcsa időket élünk; pár hónappal ezelőtt a helyi TV szerkesztője egy műsorban egyenesen azt kérdezte, előfordulhat, hogy már nem is mi avatjuk fel az új iskola épületet, amely kizárólag az önkormányzat pénzéből készült el?

Minden jelenlévő tudja, hogy a kormányzat a jövő év elejétől újabb óriási lépést tesz az oktatásügy totális államosítása felé. Immár nemcsak a fenntartást, de a működtetést is elveszik tőlünk. Azt most nem részletezem, hogy micsoda hamis és nevetséges ürügyekkel történik mindez. A lényege, hogy az állam szerint a KLIK jobb gazdája lesz az oktatási intézményeknek, mint, amilyenek az önkormányzatok voltak.

Ennek a lépésnek, különösen a nagyobb városok esetében természetesen az égvilágon semmi értelme nincsen. Nagyon úgy fest, hogy valójában bosszúról van szó, amiért a tanárok és az önkormányzatok ki merték mondani az igazságot, hogy teljesen elhibázottak a központosítási törekvések. Ezek nem javítják, hanem rombolják az oktatás minőségét.

Mindehhez kapcsolódik még egy olyan csapás, amely talán a mi városunkat érinti az egész országban a legsúlyosabban. Ezért jogosan nevezhetjük Lex-Budaörsnek, vagyis kifejezetten Budaörsre szabottnak azt a törvényi szabályozást, amely szolidaritási hozzájárulás címén, akkora összeget – több mint 2 milliárd forintot - kíván elvonni tőlünk, amely alapjaiban rengeti meg az egész önkormányzat működését.

Amikor ez az újabb államosítási ötlet először felmerült, azonnal igyekeztem figyelmeztetni mindenkit, hogy a működtetés költségeit is az önkormányzatoktól fogják majd beszedni. Sokan nem hittek akkor nekem. Azt azonban még én sem gondoltam, hogy az országosan behajtani kívánt teljes összeg mintegy 10 százalékát Budaörstől kívánják elvonni. Méghozzá úgy, hogy mi már hosszú évek óta jószerivel nem kapunk állami támogatást, tehát régóta a városban megtermelt helyi adóbevételekből működtetjük Budaörsöt.

Az oktatási területet érinti az a változtatás is, hogy a sok kis KLIK létrehozása kapcsán jövő évtől Budakeszi helyett Érdről irányítják majd Budaörs oktatási életét. Hozzányúlnak a jól működő családi napközik rendszeréhez is, megtiltva, hogy óvodás korú gyerekek járhassanak oda, és persze ezzel tovább terhelve az önkormányzati fenntartású intézményeket.

A budaörsi pedagógusok, szülők és az önkormányzat összefogásának erejét mutatja, hogy az eddigi változtatások ellenére a város oktatási színvonala még mindig kiváló. Noha ez ma már csak úgy lehetséges, hogy mindenki erején felül teljesít. A város pedig igyekezett olyan megoldásokat találni, amellyel pótolni tudta a rendszer hiányosságait. Nagy kérdés, hogy a több milliárdos elvonás után, hogyan tudjuk mindezt megtenni a jövőben…

Mindezek ellenére az új tanévet jó körülmények között várjuk. Ezen a nyáron sem volt másképpen, mint eddig: elvégeztük a szokásos felújítási munkákat, így szinte minden intézményünk szépült egy kicsit és komfortosabb lett.

Iskoláink népszerűsége töretlen, ezért például a Herman iskolában már négy osztály indul idén, hogy jusson hely minden új elsősnek. A 2016/2017-es tanévben 1200 óvodás, 2780 általános és 640 középiskolás lesz Budaörsön.

A koronát persze ez az épület teszi fel erőfeszítéseinkre, amelyben az idei tanévnyitó ünnepséget tartjuk.

Nagyon régi adósságot törlesztettünk ezzel a beruházással, hiszen a korábbi állapotok már méltatlanok voltak a budaörsiek által elvárt színvonalhoz.

A Bleyer Jakab Német Nemzetiségi Általános Iskola Gyógypedagógiai Intézményi Egységének új épületén éppen egy évvel ezelőtt, 2015. augusztusában kezdődtek el a munkálatok, és a terveknek megfelelően, határidőre be is fejeződtek.

A minden igényt kielégítő, teljesen akadálymentes épület kivitelezése mintegy 320 millió forintba került, a vadonatúj berendezésekre további 25 millió forintot fordított az önkormányzat. A beruházás teljesen önerőből valósult meg.

A 40 tanuló fogadására alkalmas új iskolában 4 tanterem, könyvtár, számítógépterem, egy technikaterem és egy foglalkoztató kapott helyet.

Az iskola a kötelező tanórai foglalkozásokon kívül rehabilitációs fejlesztéssel, logopédiai ellátással, kutyás és lovas terápiával, valamint kézműves foglalkozásokkal is igyekszik majd a tanulók fejlődését elősegíteni.

Minden túlzás nélkül, ezúttal is egy XXI. századi színvonalnak megfelelő intézménnyel gazdagodtunk. Köszönet mindenkinek, aki részt vett ebben a nagy munkában.

Talán éppen az ilyen sikerek miatt nem szabad feladnunk a reményt. Mindent meg kell tennünk továbbra is, hogy megőrizzük Budaörsön az oktatás kimagasló színvonalát. Ehhez kérem a segítségüket és türelmüket.

Nem emlékszem olyan időszakra, amikor ennyire bizonytalan lett volna a jövő, ezért most csak annyit ígérhetek, hogy továbbra is magunkénak valljuk, és nem fogjuk cserben hagyni az intézményeinket.

Köszönöm, amit az oktatás területén dolgozók eddig tettek, és sok erőt kívánok ahhoz a nem könnyűnek látszó tanévhez, amelyet most szeptemberben kezdünk el.



2016-09-01 09:52

Vissza