gyorslinkek
Helyi hírek
Ügyintézés
Legyen a vendégünk
Kössön üzletet nálunk
  
Német nyelv Angol nyelv Magyar nyelv
Hagyományok, ünnepek
Virágszőnyeg, Úrnapi körmenet, Passiójátékok

Úrnapi körmenet/ virágszőnyeg

 

Az egyik leglátványosabb és legnagyobb múltra visszatekintő nevezetességünk. Úrnapja a katolikus egyházban a XIII. századtól az Úr testének és vérének ünnepe, az ehhez kapcsolódó körmeneti virágszőnyeg megalkotásának hagyományait az 1720-as években hozták magukkal a betelepülő németek. Korábban közel 2 km hosszan rakták mintába virágszirmokkal Budaörs utcáit a házak tulajdonosai, mostanság ugyanez a katolikus templom körül zajlik hasonló pompával. A nők a szirmokat szedték és gondozták, hogy frissek maradjanak, míg a férfiak dolga a virágszőnyeg helyének kirajzolása és többszöri alapos fellocsolása volt. Hű örökségnek nevezte ezt a hagyományt Bleyer Jakab  1925-ben a Sonntagsblatt c. német nyelvű hetilapban.Szerinte a hitüknek és az évszázados hagyományokhoz való ragaszkodásuknak köszönhették a budaörsiek, hogy fennmaradt e nemes szokás. És ez a titkunk ma is.

 

 

Budaörsi Passió Játékok

Krisztus szenvedéstörténetét 1933-ban mutatták be először Budaörsön Bató Géza tanító rendezésében, majd hat éven keresztül játszották nyaranta, melynek óriási hazai és nemzetközi sikere volt. A Passiót 1934-től már két nyelven adta elő településünk kétszáz fős laikus színjátszó közössége.  "Legtöbbjük tej - és gyümölcstermelő gazdák voltak, kevés iskolázottsággal, de nagy lelkesedéssel láttak munkához. Megvették az anyagot, és felépítették színpadjukat a hegyoldalon. Néhány hónap múlva megvolt az első előadás, és most egész Magyarországról jöttek ide, hogy megnézhessék e tehetséges parasztoknak az előadását" - számolt be a Budaörsi Passióról egy angol korabeli lap.

 

A mostoha időjárási körülmények és a pénzhiány miatt 1939-ben leálltak az előadások. 1941-ben Budapesten a Városi Színházban adták elő a darabot, ám a második világháború és a kitelepítés után végleg megszűntek az előadások. Az 1950-es években a Passiójátékok épületeit lerombolták, köveit elhordták. Számos civil szervezet és alapítvány kezdeményezésére 1996-ban mutatták be a felújított Passiót a helyi Jókai Mór Művelődési Házban.

 

Az eredeti Bató-féle szövegkönyv 2003-ban került elő, így abban az évben országosan ismert színművészekkel és budaörsi statisztákkal, német és magyar nyelvű előadásokkal adták elő az eredeti helyszínen. A Budaörsi Passiót 2006-ban mutatták be ismét, így a háromévenkénti előadások immár hagyománnyá váltak. A Budaörsi Passió előadások 2 héten keresztül sötétedés után, hangulatos, látványos környezetben a Kőhegyen várják a magyar és német ajkú színházrajongókat. A 2003 óta tartó rendezvény Budaörs Város Önkormányzata anyagi támogatásával és Budaörs Német Nemzetiségi Önkormányzata szervezésében valósul meg.

 

Tudta?

...az 1930-as években a Magyar Oberammergau névvel emlegették Budaörsöt, mivel a németországi kis faluban is a helyiek játszották a szerepeket.

...a Passió első évtizedében a helyi tanító tehetséges fia játszotta Jézust, míg Kaifás szerepébe egy iparosember bújt.

...2000-ben még a csíksomlyói ferences Passió szövegkönyv alapján készült darabot mutatták be a Kőhegyen.

https://budaorsipassio.eu/budaorsi-passiojatekok/