gyorslinkek
Helyi hírek
Ügyintézés
Legyen a vendégünk
Kössön üzletet nálunk
  
Német nyelv Angol nyelv Magyar nyelv
Képviselő-testületi ülés: Végre elindulhat az uszoda-sportcsarnok hátralévő munkálataira a közbeszerzési eljárás
Nyomtatható verzió Cikk ajánlása
Mivel az előző, május 21-én tartott ülésen nem sikerült valamennyi napirendet megtárgyalni, a képviselők június 4-én folytatták a munkát. Intézményvezetői pályázatokat bíráltak el, és többek között jóváhagyták, hogy elkezdődjenek a helyi parkolási rendelet megalkotásának előkészületei.

Az előző ülésen négy pályázó közül egyet sem sikerült kiválasztani a Mákszem Óvoda esetében, a hivatal jogászai jelezték, hogy ezt a hiányosságot valamilyen módon mindenképpen pótolni kell, mert a jelenlegi vezető megbízatása hamarosan lejár. Mivel a szakbizottság által legjobbnak tartott külsős pályázót, Gyöngyösi Máriát nem szavazták meg az előző ülésen, Bíró Gyula (SZDSZ) azt javasolta, hogy válasszák meg az egyik belsős pályázót, Tariné Nyári Mariannát. A képviselők egyhangúan támogatták a kompromisszumos megoldást, és 5 évre megválasztották az említett jelöltet, aki már hosszú ideje a Mákszem Óvodában dolgozik.

Jóval hevesebb vitát váltott ki a Farkasréti Pagony Óvoda vezetői pályázata. Itt ugyan csak egyetlen jelölt volt, az intézmény jelenlegi vezetője, Bozsó Ottilia, ám a konzervatív oldal ismét csak egy évre szerette volna megadni számára a vezetői megbízást. Ezt Ritter Imre (Fidesz-KDNP) azzal indokolta, hogy nem eldöntött az intézmény sorsa. Még nem tárgyalta meg a testület az intézményfejlesztési koncepciót.

Karsainé Kovács Judit, a Közoktatási Iroda vezetője azt vetette közbe, hogy nem az épületnek, hanem az intézménynek választanak vezetőt. Vagyis, ha az óvoda át is költözne egy új épületbe, attól még az intézmény nem szűnne meg.

Wittinghoff Tamás polgármester mindehhez azt tette hozzá, hogy ha meg akarnák szüntetni magát az intézményt egy év múlva, akkor becsapták a pályázati kiírásban a közvéleményt.

Dr. Szabóné Müller Timea (MSZP) annak a sejtésének adott hangot, hogy azért büntetik az egyébként szakmailag támadhatatlan jelöltet, mert nem lelkesedik a német nemzetiségi óvodai nevelésért. Úgy vélte, csupán Ritter Imre fantáziájában él az, hogy akkora igény van Budaörsön a német nemzetiségi nevelésre, ami miatt minden intézménynél ilyen szolgáltatást kellene nyújtani. Szerinte Ritter Imre azért nem támogatja az 5 éves kinevezést, mert úgy hírlik, hogy egy német nemzetiségi oktatási fellegvárat szeretne kiépíteni, amelyhez a Pagony Óvodára is szüksége lenne. Egyértelműnek tartotta azt is, hogy Ritter Imre provokatív célzattal ment el a gyermekeivel a Pagony Óvoda beiratkozására is, ahol azt erőltette, hogy rögzítsék, ő nemzetiségi nevelést kér a gyermekének, holott jól tudta, hogy nem oda fogja járatni. Persze ilyen módszerekkel fel lehet mutatni a tömeges igényt - fogalmazott.

A polgármester ragaszkodott hozzá, hogy adjon választ a hivatal: előfordult-e olyan eset a városban, hogy valaki, aki kérte a nemzetiségi nevelést és oktatást, annak ne biztosították volna ezt. A Közoktatási Iroda vezetője leszögezte, hogy ilyen eset még nem fordult elő. Wittinghoff Tamás szerint így tehát nincsen semmiféle alapja annak, hogy minden intézményre ráerőltessék ezt.

Ritter Imre először arról szólt, hogy a német nemzetiségi önkormányzat eljuttatta az intézményfejlesztésre vonatkozó határozatát az önkormányzathoz is. Sőt ezt a koncepciót a német frakció is megtárgyalta. Közölte, hogy valóban elment a gyermekével beiratkozni a Pagony Óvodába, de ez kötelező is, hiszen abban a körzetben lakik. Vajon hogyan mérik fel az igényeket, ha nem kérdezik meg erről a jelentkezőket? - kérdezte. Szerinte az óvoda vezetője egy alkalommal nyíltan deklarálta, hogy ő nem hajlandó a német nemzetiségi neveléssel bíbelődni. 

Szót kért Bozsó Ottilia, jelenlegi óvodavezető is, és cáfolta, hogy ő bárhol ilyen kijelentést tett volna. Mint elmondta, a német nemzetiségi nevelést egy Állami Számvevői vizsgálat nyomán szüntették meg náluk, mert nem volt megfelelő képzettségű óvónőjük. A korábbi nevelő szülési szabadságra ment. Hiába kérte a fiatalabb kollégáit, azok nem kívánták ilyen irányba tovább képezni magukat, és ezt nem erőltethette rájuk. Úgy ítélte meg, hogy a beíratásnál Ritter Imre provokatívan lépett fel, amit az is mutat, hogy kétszer tért vissza az óvodába, és kivárta, míg ővele beszélhet.

Wittinghoff Tamás „provinciális hatalmi arroganciának" nevezte Ritter Imre viselkedését, és úgy vélte megcsúfolja a nemzetiségi ügyet, amelyet hatalmi törekvésihez használ fel. Ide sorolta azt a méltatlan esetet is, amikor a német nemzetiségi önkormányzat külön határozatot hozott arról, hogy Káhn János hozzátartozóját felvegyék az Illyés Gimnáziumba.

Az ülésen jelenlévő gimnázium igazgató közölte, hogy hozzá ilyen kérés nem jutott el, és nem gyakoroltak rá nyomást.

Mivel úgy tűnt, hogy kétségbe vonják állítását, a polgármester szó szerint felolvasta a német nemzetiségi önkormányzat határozatát, amely nyilvános. Eszerint: „Budaörs Német Nemzetiségi Önkormányzata javasolja .......... felvételét az Illyés Gimnázium és SZKI 7. osztályába. A BNNÖ kéri az intézmény vezetőjét, hogy a felvételit kísérje figyelemmel és törvényes lehetőségein belül, segítse........ felvételét az Illyés Gimnázium és Szakközépiskolába."

Dr. Nagy Tamás (Fidesz-KDNP) szerint ennek a dokumentumnak az ismertetése adatvédelmi aggályokat vet fel.

Wittinghoff Tamás megismételte, hogy ez a nemzetiségi önkormányzat nyilvános, bárki számára hozzáférhető, számozott határozata.

Ritter Imre felidézte, hogy korábban a nemzetiségi önkormányzat mellett más szervezeteknek is volt lehetőségük, hogy gyerekeket ajánljanak a gimnáziumba. Ezt megszüntette egy törvényi változtatás. Erről azonban többen nem értesültek, ezért adtak be kérelmeket hozzájuk, emiatt hozták ezt a határozatot, ami semmiféle törvénytelen lépést nem kért az igazgatótól.

Wittinghoff Tamás erre úgy reagált, hogy nyilván azért módosították a törvényt, hogy a nemzetiségi önkormányzat továbbra is ilyen határozatokat gyártson.

Végül csak egy évre bízták meg az óvoda vezetésével Bozsó Ottiliát.

A Vackor Óvodát, a korábban csak egy évre kinevezett Tersánszkyné Nyitrai Éva vezetheti öt évig a testület döntése alapján.

A Kesjár Csaba Általános Iskola intézményvezetőjének ugyancsak öt évre, az eddigi igazgatót, Simon Máriát javasolták egyhangúan.

Szintén vita nélkül nyerte el a folytatás lehetőségét Árendás Péter, az Illyés Gimnázium jelenlegi igazgatója.

A költségvetési szervek jogállásáról szóló új törvény előírásai alapján, több intézmény alapító okiratát módosították.

Ezen a ponton megszakították a rendes ülést, és egy rövid rendkívüli ülésen, ellenszavazat nélkül jóváhagyták, hogy elinduljon az uszoda-sportcsarnok hátralévő munkálataira a közbeszerzési eljárás kiírása.

Ezt követően visszatérve a rendes ülés napirendjéhez, biztosították a létszámkeretet ahhoz, hogy még a 24 tantermes iskola építésének befejezése előtt, megismerkedhessen egy műszaki karbantartó az alkalmazott technikai megoldásokkal. Ez gördülékenyebbé és biztonságosabbá teszi majd a létesítmény üzemeltetését.

Módosították a helyi kiadványok megjelentetésének támogatására kiírandó pályázat határidejét.

Véleménykülönbség alakult ki a Törsvíz Kft. felügyelő bizottsági tagjainak jelöléséről. A konzervatív oldal a két helyre Kovács Ida Máriát és dr. Molnár Vilmost jelölte. A bal-liberális oldal pedig Jelen Károlyt, illetve Takács Viktort.

Dr. Szabóné Müller Timea közölte, hogy bár a jelölések a két oldal közötti egyeztetések nélkül történtek, ők hajlandók visszaléptetni az egyik jelöltjüket, és ezt elvárják a konzervatív oldaltól is.

Wittinghoff Tamás emlékeztetett rá, hogy a politikai szokásjog szerint, ha két hely van egy felügyelő bizottságban, akkor mindkét oldal jelöl egy-egy embert.

Nagy Tamás azt vetette ellen, hogy eddig is két jobboldali képviselő ült a bizottságban.

A döntésnél a baloldal megszavazta Kovács Ida Máriát, a jobboldal viszont leszavazta mindkét baloldali jelöltet. Így a konzervatív képviselők szavazataival Kovács Ida Mária és dr. Molnár Vilmos lesznek a felügyelő bizottsági tagok. (dr. Molnár Vilmos képviselő úr kérésére jelezzük, hogy ő maga tartózkodott a szavazásnál.)

Valamennyi képviselő elfogadta a Budaörsi Termál Kft. 2008. évi beszámolóját. E napirendi pontnál tette szóvá Bíró Gyula, hogy aggasztóan késik a Budaörsön feltárt termálvíz hasznosítása. Fennáll a veszélye, hogy amennyiben nem használják a kutat, a drága pénzen megvásárolt vízkontingens vissza fogják venni tőlük.

Egyhangúan elfogadták a BTG Kft. 2008. évi üzleti jelentését és a 2009. évi üzleti tervét.

Zárt ülésen tárgyaltak a képviselők a Szakály Mátyás Pedagógus Emlékérem és a Budaörs Egészségügyéért Díj odaítéléséről.

Megválasztották az Ügyrendi Bizottság új külsős tagját, Mosonyiné Sigér Katalint. Erre egy tag lemondása miatt volt szükség.

Több iskola és óvoda álláshely-bővítési kérelmét is jóváhagyták. 

Úgy döntöttek a képviselők, hogy együttműködési megállapodást kötnek a Közép-magyarországi regionális Munkaügyi Központtal a közcélú foglalkoztatás megvalósításának érdekében.

Ugyancsak kisebb vihart kavart dr. Riedl Zoltán gyógyszerész kérelme, amely arra irányult, hogy engedjék el az általa Kamaraerdőn üzemeltetett fiók-patika havi 40 ezer forintos bérleti díját.

Dr. Szabóné Müller Timea szerint az önkormányzatnak nem szabad piaci alapon működő cégeket közpénzből támogatni, ez beláthatatlan folyamatokhoz vezetne. Ráadásul már így is kedvezményt kap a patika, hiszen az ugyanabban az épületben lévő helyi rádió, egy kisebb helyiségért 75 ezer forintot fizet havonta.

Romsics Sándor azt vetette közbe, hogy ez a két dolog nem hasonlítható össze.

Ritter Gergely (SZDSZ) viszont úgy érvelt, hogy ebben az esetben a vállalkozó háziorvosok is kérhetnének működésükhöz önkormányzati támogatást. Hozzátette, tudomása van arról, hogy több gyógyszerész is meg akarta vásárolni ezt a patikát, de a tulajdonos nem adta el.

Kisfalvi Péter (MSZP) arra hívta fel a figyelmet, hogy ez a gyógyszertár egyszerűen rosszul működik, keveset és rendszertelenül van nyitva, és az általa kínált készlet is rendkívül szegényes.

Kálóczi Imre (Fidesz-KDNP) szintén nem helyeselte, hogy közpénzből piacorientált cégeket támogassanak.

Wittinghoff Tamás megjegyezte, hogy ide vezet az, amikor a testület piaci folyamatokba akar beavatkozni.

Végül a többség elutasította a kérelmet.

Jóváhagyták, hogy elinduljanak a helyi parkolási rendelet megalkotásának előkészületei.

Tudomásul vette a képviselő-testület, hogy a Volán Zrt. egy közszolgáltatási ajánlatot tett a városnak.

Engedélyezték, hogy a Budaörsi Köztemetőt üzemeltető Rex-Salus Kft. néhány kisebb fejlesztést hajtson végre a területen.

Egyhangúan hozzájárultak ahhoz is, hogy a Polgármesteri Hivatal aulájában lévő ügyfélszolgálati pultot átépítsék.

Elfogadták az LM-Magyarország telek hasznosítására vonatkozó előterjesztést.

Ahhoz, hogy az önkormányzat benne maradhasson abban a konzorciumban, amely regionálisan megoldja a hulladék kezelését, eleget kellett tenni bizonyos feltételeknek.

Hosszas vita után döntöttek arról, hogy hol legyen a városban két hulladékudvar, és egy hulladékátrakó telep. (Ezt mindenképpen teljesíteni kellett a konzorciumban maradáshoz.) Az egyik udvar Kamaraerdőn lesz, míg a másik, az átrakóval együtt a Magyar Posta logisztikai központjának közelében.

Komoly indulatokat keltett az a dr. Nagy Tamás által jegyzett előterjesztés is, amely egy „önkormányzati hivatalos lap kiadásával foglalkozó, önkormányzati web-oldalt üzemeltető önkormányzati alapítású gazdasági társaság létrehozására és működtetésére vonatkozó" koncepciót tartalmazott.

Dr. Nagy Tamás kiegészítésül annyit mondott el, hogy a helyi rádió nem kíván részt venni ebben a társaságban.

Bíró Gyula fő kifogása az volt, hogy egy ilyen módon kiadott újság esetében nem látja garantálva a pártatlanságot.

Dr. Szabóné Müller Timea elképzelhetőnek tartana egy, a hivatal által kiadott közlönyt, amely szigorúan csak az önkormányzat által elfogadott rendeleteket és határozatokat tartalmazná, mindenféle kommentár nélkül, ahogyan ezt a környéken lévő településeken, Biatorbágyon és Törökbálinton is teszik az önkormányzatok. Elmondta még, hogy Budaörsön már 80 százalék fölött lehet az otthonról internetezők aránya, így, aki kíváncsi az önkormányzat munkájára, az tájékozódhat a város honlapjáról is, ahol minden dokumentum megtalálható. Ehhez tehát nem kell új céget alapítani, újabb embereket alkalmazni

Wittinghoff Tamás először arról beszélt, hogy a városban több újság létezik már, és van a városnak saját honlapja is. Hacsak nem újabb állásokat akarnak valakik létrehozni a klientúrájuknak, és nem pénzt akarnak „lenyúlni", akkor ennek az előterjesztésnek semmiféle értelme nincsen. Egyébként a lapalapítás egy ilyen helyzetben törvénysértő is lenne, mint azt egy precedens ügy éppen Érd esetében igazolta. Nem tud annál szörnyűbbet elképzelni - mondta, mint amikor egy közpénzen kiadott lap, bármelyik politikai oldal szócsövévé válik.

A testület végül elvetette a javaslatot.

A képviselők jóváhagyták a BTG Kft. felügyelő bizottságának ügyrendjét is. 



2010-08-12 13:09

Vissza