gyorslinkek
Helyi hírek
Ügyintézés
Legyen a vendégünk
Kössön üzletet nálunk
  
Német nyelv Angol nyelv Magyar nyelv
Rendkívüli képviselő-testületi ülés: Változtatási tilalom a belváros egy részére
Nyomtatható verzió Cikk ajánlása
A képviselő-testület jobboldali többségének kezdeményezésére, július 23-ra összehívott rendkívüli-testületi ülésen változtatási tilalmat rendeltek el a Budaörs, Szabadság út - Nefelejcs u. - Kossuth Lajos u. - Kisfaludy u. általhatárolt területre.
Napirend előtti hozzászólásában Bíró Gyula azt kérte, hogy a rendőrség tegyen végre rendet a buszvégállomás környékén, ahol a hajléktalanok egyre gyakrabban randalíroznak éjszakába nyúlóan.

Wittinghoff Tamás polgármester szerint a jobboldali képviselők olyan félelmek alapján akarnak elrendelni változtatási tilalmat a Szabadság út - Nefelejcs u. - Kossuth Lajos u. - Kisfaludy u. általhatárolt területre, amelynek nincsen semmi alapja.

Az ügy előzményéhez tartozik, hogy hosszas bizottsági és lakossági egyeztetés előzte meg a Szabadság út - Nefelejcs utca - Kossuth utca - Kisfaludy utca által határolt terület új szabályozási tervének megszületését.
A módosítás eredetileg azért vált szükségessé, mert az új postahivatal felépítéséhez és a meglévő óvoda bővítéséhez nem volt megfelelő a korábbi szabályozás. A szakma egyöntetű véleménye az volt: ha már hozzá kell nyúlni a szabályozási tervhez, akkor érdemes egy korszerűbb, a kisvárosias jelleg megőrzését a jelenleginél jobban biztosítót készíteni a területre. Olyat, amely minden ott élő számára előnyösebb lesz a korábbinál. Az új szabályozás ebben a szellemben készült el.
Bár sok egyeztetés folyt az érintettekkel, a döntés előtt mégis újabb elvárások és félelmek fogalmazódtak meg az ott élők képviseletében fellépő budaörsi lakosok részéről. Ezért azzal a kéréssel fordultak az önkormányzathoz, hogy rendeljenek el változtatási tilalmat a területre, amíg el nem készül egy újabb szabályozási terv. Félő volt azonban, hogy ezzel veszélybe kerül a két intézmény (posta, óvoda) megvalósítása.
Végül a május 28-án tartott testületi ülésen olyan kompromisszum született, amely valamennyi fél számára elfogadhatónak tűnt: Hatályba lép a módosított szabályozás, egyidejűleg gyorsítottan hozzálátnak az új elkészítéséhez is, amelyben igyekeznek érvényesíteni a lakók újabb észrevételeit is. Ekkor két hónapra szóló változtatási tilalmat léptettek életbe, kivéve az önkormányzati beruházások által érintett területeket.
Mivel ez a változtatási tilalom július végén lejárt, a jobboldal, a helyi lakosok egy csoportjának kérésére ennek meghosszabbítását kezdeményezte. A testület július 15-én nem járult ehhez hozzá, akkor nem voltak kellő számban jelen a jobboldali képviselők.

A polgármester meggyőződése, hogy az ott élők többségének nincs ismerete arról, hogy milyen súlyos egyéni érdeksérelmekkel jár a tilalom elrendelése. Annak ideje alatt gyakorlatilag a legkisebb változtatásokat sem lehet végrehajtani az ingatlanokon.

Semmiféle engedélyköteles felújítást, helyreállítást, átalakítást vagy korszerűsítést vagy más értéknövelő munkát nem lehet elvégezni. Fűtést korszerűsíteni, nyílászáró cserét, homlokzat felújítást, homlokzatszínezést vagy tetőjavítást végrehajtani. Ez idő alatt tilos nagyobb áteresz, bejáró-, átjáró híd építése, vagy 3 méternél nagyobb kiállású vízszintes vetületű előtető, védőtető, ernyőszerkezet építése, felszerelése. Az épület homlokzatára, födémére vagy tetőzetére szerelt bármely szerelvény, berendezés, antenna, antennatartó-szerkezet, műtárgy létesítése, reklámcélú építmények, berendezések, szerkezetek elhelyezése méretre való tekintet nélkül, Ugyancsak nem lehetséges a változtatási tilalom idején nagyobb üvegházat, kerti víz - és fürdőmedencét létesíteni.   
Ráadásul az érintetteket kizárják abból a pályázati lehetőségből is, amely a hagyományos technológiával épült házak korszerűsítéséhez és energia megtakarítást eredményező beruházásokhoz nyújt vissza nem térítendő támogatást

Wittinghoff Tamás úgy vélte, jól jelzi a helyzet ellentmondásosságát, hogy a tilalom elrendelését szorgalmazó levél aláíróinak többsége nem is ebben a városrészben lakik. Ugyanígy, az ott élők szószólói közül is csak egy ember lakik az érintett területen. Egyszerűen nincsen értelmes indok a tilalom elrendelésére - fogalmazott a polgármester, hiszen az új szabályozás elkészültéig nem várható reálisan, hogy olyasmi épülne oda, ami zavarná az ott élőket. A hivatal szakemberei szintén nem értettek egyet a jobboldali javaslattal.

A polgármester többszöri kérésére sem kívánta senki indokolni a jobboldal részéről előterjesztésüket, így vita híján, 13 igen szavazattal elfogadták a javaslatot.

A Frank-hegyen létesítendő részönkormányzatra vonatkozó előterjesztést, a jegyző javaslatára levették a napirendről. Dr. Bocsi István azt kérte a képviselőktől, hogy adjanak esélyt a kezdeményezőknek az apróbb formai hibák kijavítására, ne kelljen emiatt meghiúsulnia az elképzelésnek. A képviselők elfogadták az érvelést.

Módosította a testület az Europlakát Kft-vel kötött reklámgazdai szerződést.

Budaörs Város Önkormányzata 2010. augusztus 4-én ismét rendkívüli képviselő-testületi ülést tart, ahol Wittinghoff Tamás polgármester a tilalom visszavonására tesz javaslatot.


2010-08-12 12:10

Vissza