gyorslinkek
Helyi hírek
Ügyintézés
Legyen a vendégünk
Kössön üzletet nálunk
  
Német nyelv Angol nyelv Magyar nyelv
Második helyezést értünk el az Értékgazdag Település pályázaton
Nyomtatható verzió Cikk ajánlása
Budaörsön sikerült megvalósítani a hagyományok és a modernitás összhangját - állapította meg az Értékgazdag Település díj zsűrije, ami hozzájárult ahhoz, hogy városunk második díjat nyert a pályázaton. Az indoklás szerint a díjat a Budaörsön található épített, természeti és kulturális értékek számba vételére, bemutatására, népszerűsítésére, megőrzésére, fenntartható hasznosítására vonatkozó magas színvonalú önkormányzati tevékenységért nyerte el városunk.

A pályázatot a hazánk tájértékeinek feltérképezése, megismertetése és értékőrző használatuk népszerűsítése érdekében létrejött konzorcium, a Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti Kara, a Földmérési és Távérzékelési Intézet, a Nemzeti Örökségvédelmi Központ, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal és a Vidékfejlesztési Minisztérium Környezet- és Természetvédelmi Helyettes Államtitkársága hirdette meg.

 

A Tájérték Katasztert létrehozó öt szervezet három kategóriában várta a pályaműveket: 10 ezer fős lélekszámig, a közepes méretű települési kategóriában, valamint 40 ezer fő fölött.


A legaktívabbak a legkisebbek voltak, húsz község és város nyújtott be érvényes pályázatot azzal, hogy feltöltötte a www.tajertektar.hu honlapra a bemutatkozó videóját vagy prezentációját, valamint a településre vonatkozó értékőrző és -teremtő programját. Emellett hat közepes és hat nagyváros szállt versenybe az Értékgazdag Település címért.


A kiírók a pályázati felhívásban hangsúlyozták, hogy nemcsak a településen található értékek mennyisége alapján fogják odaítélni a díjat, hanem döntő szempont lesz az is, hogy ki mennyire vonzó módon, kreatívan tudja a saját értékeit bemutatni. A beérkezett pályaművek között valóban születtek izgalmas alkotások, érdekes megközelítések, amiről bárki meggyőződhet, a www.tajertektar.hu oldalra látogatva.


Budaörs a 10 és 40 ezer fő közötti településkategóriában második helyezést ért el.

 

A díjat Csík Edina főépítész vette át a Magyar Kultúra Házában tartott díjátadó ünnepségen, 2010. szeptember 30-án.

 

Az indoklás szerint a díjat a Budaörsön található épített, természeti és kulturális értékek számba vételére, bemutatására, népszerűsítésére, megőrzésére, fenntartható hasznosítására vonatkozó magas színvonalú önkormányzati tevékenységért nyerte el városunk.  A zsűri értékelésében azt is megállapította: "Budaörs pályázati anyagában a hagyományok és a modernitás összhangját emelte ki, amelyet sikerült a városban megvalósítani. A településen a régi értékek felújítása mellett nagy gondot fordítanak újak teremtésére is, valamint hogy a munka és a pihenés terei kiegyensúlyozott arányba kerüljenek."


Első díjat Miskolc, Mosonmagyaróvár és Szentbékkála nyert a három településkategóriában. Közönségdíjas szintén Miskolc, Mosonmagyaróvár valamint Kunsziget lett.

A Norvég Alap által támogatott TÉKA-projekt célja egy olyan átfogó, az ország egészét lefedő internetes tájérték-kataszter elkészítése (TÉKA), amely nemcsak a védett kulturális és természeti kincseket tartalmazza, hanem a természetvédelmi és a kulturális örökségvédelmi törvény hatálya alá nem eső, ám a helyi környezetnek mégis fontos részét alkotó tájértékeket is, a kőkeresztektől kezdve a helyi emlékműveken, facsoportokon át a gémeskutakig. Ezek száma jóval meghaladja a jogszabály alapján védett értékekét – ami országosan mintegy 100 ezerre becsülhető –, ám a változó gazdasági környezet és a védelem hiánya miatt ez a szám rohamosan csökken.


Az Értékgazdag Település címre pályázó önkormányzatoktól egy max. 5 perces bemutatkozó filmet vártak a szervezők, amelyben kreatív módon adnak számot a település vonzerőiről, értékeiről, az önkormányzat ezek hasznosítására vonatkozó terveiről.
Emellett elvárás, hogy a település honlapján mutassa be a település közigazgatási területén található táji értékeket. A harmadik feltétel pedig egy legfeljebb öt oldalas összefoglaló benyújtása volt arról, hogy hogyan tervezi a település megóvni, fejleszteni, hasznosítani értékeit.
 

A Budaörs által benyújtott film megtekinthető itt.



Kapcsolódó dokumentumok:

2010-10-07 18:50

Vissza