gyorslinkek
Helyi hírek
Ügyintézés
Legyen a vendégünk
Kössön üzletet nálunk
  
Német nyelv Angol nyelv Magyar nyelv
Képviselő-testületi ülés: Plusztámogatás a civileknek
Nyomtatható verzió Cikk ajánlása

 Korábbi döntését korrigálva, öt civil szervezet támogatását emelték meg a képviselő-testület február 23-án tartott ülésén. Arról is döntöttek, hogy a Városi Ifjúsági Klubot a jövőben a Budaörsi Játékszín üzemelteti. 


Sánta Áron (Fidesz) a napirend megszavazása előtt indokolta, hogy miért vonja vissza azt az előterjesztést, amely az önkormányzati intézmények fenntartóváltásával kapcsolatos elképzelésekre vonatkozik. Még decemberben adta ki a testület a feladatot, hogy készüljön egy tanulmány, amely azt elemzi, milyen konstrukcióban működtethetnék az intézményeket úgy, hogy a legtöbb állami támogatáshoz juthassanak hozzá - emlékeztetett. Az anyag január végén elkészült, mégsem került mindeddig a testület elé. Pedig a változtatás akár egymilliárddal növelhetné az önkormányzat bevételeit. Leszögezte, hogy nyitottak minden megoldásra, nincsen előre eldöntve, hogy mi mellett teszik le a voksukat. Elfogadhatatlan számukra, hogy csökkent a pedagógusok bére, és mivel jövőre sem várható a költségvetési pozíciók javulása, a fenntartóváltással lehetne forrásokhoz jutni. Szakértők szerint már most el kellene kezdeni a munkát. Ezért előterjesztésének visszavonásával egyidejűleg sürgette, hogy kezdődjenek tárgyalások a Közoktatási, Művelődési, Ifjúsági és Sport Bizottságban a témáról. Egyúttal bejelentette, hogy a Fidesz-KDNP közvetlen tárgyalásokat kezd a munkavállalókkal.

 

Wittinghoff Tamás cáfolta, hogy a Fidesz nyitott a kérdésben, hiszen a Sánta Áron által jegyzett előterjesztés a lehetséges intézményfenntartói modellek közül a Nonoprofit Kft-t nevezi meg. Ez elsősorban azért problematikus, mert az intézményekben dolgozók ragaszkodnak a közalkalmazotti státuszhoz, a Nonprofit Kft. esetében azonban elveszítenék azt. Nehezményezte azt is, hogy az előterjesztés egy igen aggályos megalapozottságú szakértői anyagra alapoz, amely nem indokolja következtetéseit, miközben a hivatal által készített háttértanulmány korrekt és alapos. Azt sem tartotta szerencsésnek, hogy pártok tárgyalnak az intézmények dolgozóival. Ez nem párt-ügy - szögezte le. Az egyeztetésnek megvannak a törvényes feltételei és előírásai. Nehézségnek nevezte, hogy a kistérségi szervezetben pillanatnyilag kaotikus állapotok uralkodnak, és ugyancsak kalkulálhatatlan, hogy a kormányzat mikor, és milyen új szabályozást vezet be például az oktatásügyben. Mindez nagyon megnehezíti a felelős döntést.

 

Ritter Imre, kisebbségi szószóló kérte, hogy az egyezetésekbe, és a döntésekbe vonják be a német nemzetiségi önkormányzatot is.

 

Már a napirend előtti hozzászólások során tette szóvá Bíró Gyula (Budaörs Fejlődéséért Egyesület), hogy a Fűtőmű melletti sportpályán nem tartják be a nyitvatartási időt.

 

dr. Czuczor Gergely (Fidesz) kérte, hogy a Frankhegyi Részönkormányzat minden esetben gyakorolhassa véleményezési jogkörét az őket érintő kérdésekben.

 

Császárné Kollár Tímea (Jobbik) tájékoztatást szeretne kapni egy majdani piac szóba jöhető helyszíneiről.

 

Wittinghoff Tamás ennek kapcsán mondta el, hogy nagyon sok befektetővel tárgyal, és akadt köztük olyan, aki egy nagybani piacot képzel el Budaörs területére, ahol helyet adna őstermelőknek is. A megbeszélések azonban még annyira korai stádiumban vannak, hogy nem kívánt konkrétumokat említeni. Megjegyezte, hogy azt tapasztalja, a befektetők kivárnak, és sok függ attól, mi fog történni az elkövetkező hónapokban a magyar gazdaságirányításban.

 

Török István (Fidesz) a Kismartoni utca felújítása során elkövetett hibák kijavítását sürgette.

 

Laczik Zoltán (MSZP) szerint a tél lassú elmúltával ideje lenne hozzálátni a főútvonalak nagytakarításához.

A polgármester megjegyezte, hogy ezek már jelenleg is folynak.

 

Sánta Áron (Fidesz) arról számolt be, hogy párbeszédet kezdett a Temesvár utcai lakókkal, akik úgy érzik, mostohán kezeli őket az önkormányzat, hisz régóta várnak utcájuk felújítására.

 

A polgármester egy újabb helyreigazítást olvasott fel, amelyben ezúttal a Magyar Nemzet volt kénytelen elismerni, hogy valótlanságot állított az uszoda beruházással kapcsolatban. A sokadik sajtóorgánumból válik világossá, hogy valótlanságok hangzottak el a Fidesz egy évvel ezelőtti sajtótájékoztatóján, ahol hamisan vádolták meg a hivatalt és a polgármestert is - mondta. Egyelőre azoktól, akik a tájékoztatót tartották, és félrevezették a nyilvánosságot, még nem érkezett bocsánatkérés – jegyezte meg.

 

Török István (Fidesz), aki maga is egyik résztvevője volt a sajtótájékoztatónak, a maga részéről elnézést kért, bár hozzátette, hogy azokkal kapcsolatban, amiket ő mondott akkor, egyetlen helyreigazítás sem történt.

 

Mint az önkormányzati választások óta valamennyi ülésen, a polgármester ezúttal is előterjesztette az alpolgármesterek megválasztására vonatkozó napirendi pontot. Újdonság volt, hogy ezúttal a Fidesz nem vetette le a napirendről az előterjesztést. Wittinghoff Tamás megjegyezte, hogy attól tart, ezúttal viszont csak egy színjáték részesei lesznek. Felelevenítette, hogy egyetlen olyan alpolgármesterhez ragaszkodik, akit ő jelöl, egyébként szabad kezet adott a Fidesznek, hogy ajánljon jelöltet, vagy jelölteket. Ennek ellenére ezzel a párt mindeddig nem élt, pedig a kormányhivatal immár írásban is figyelmeztette a testületet, hogy törvénysértést követnek el, hiszen a kötelességük lenne alpolgármestert választani. Maga részéről Bíró Gyulát jelölte. A titkos szavazás végeredményeként hatan szavaztak mellette és kilencen ellene. Vagyis nem kapott bizalmat a testület többségétől.

 

Módosították az önkormányzat 2010. évi költségvetési rendeletét. Erre többek között azért volt szükség, mert az intézmények előirányzataiban néhány átcsoportosítás történt.

 

Ugyancsak módosították az idei költségvetési rendeletet is, amely révén a Pénzügyi Bizottság hatáskörébe került, hogy 100 millió forint összeghatárig a Képviselő-testület helyett dönthet a céltartalék felszabadításáról.

 

Kisebb korrekciót hajtottak végre az ivóvíz, a szennyvízelvezetés, szennyvíztisztítás és kezelés díjának megállapításáról szóló rendeletben. Eszerint 2011-ben a vízdíj a lakosság részére 185 Ft/köbméter + ÁFA, míg az ipari-közületi fogyasztók esetében 235 Ft/köbméter + ÁFA.

 

Hozzá kellett nyúlni a Szervezeti és Működési Szabályzatról szóló rendelethez is, mert változott több bizottság neve és létszáma is.  

 

Egyhangúan fogadták el a 2012-14 közötti időszak beruházási koncepciójának első részét, illetve a budaörsi csatornaközmű 2011. évi felújítási és rekonstrukciós terveit. Mindenki egyetértett Sánta Áron javaslatával, miszerint a koncepciót vizsgálják felül 2011. július 31-ig.

 

Nem fogadták el a Budaörsi Köztemető üzemeltetéséről szóló negyedéves jelentést.

 

Öt civil szervezet kérésére, megnövelte a testület az idei támogatásukat, ugyanis, indoklásuk szerint, az előző ülésen megszavazott összeg ellehetetlenítette volna a működésüket. Ennek alapján a Pro Musica Kórus 2 millió 47 ezer Ft plusztámogatásban részesül. A Széll Kulturális Egyesület 2 millió 450 ezer forintot, a Gyepük Népe Alapítvány ugyanennyit, a Piros Rózsa Dalkör 700 ezer forintot, míg a Lyra Dalkör 100 ezer forintot kap pótlólagosan. Felszabadították a Városi Régészeti Kiállítás és a Csíki Pihenőkert céltartalékba tett támogatását, hogy a két intézmény működése folyamatos lehessen. Ugyancsak felszabadították a Polgármesteri Hivatal több céltartalékba helyezett keretét, így a média-megjelenés a városi rendezvények keretét, a Budaörsi TV és Rádió támogatását időarányosan június  30-ig.

 

Hosszas vitát követően nemet mondott a testület jobboldali többsége azon civil szervezetek kérésére, akik felajánlották, hogy konzorciumi formában üzemeltetnék tovább a Városi Ifjúsági Klubot. Filkey Péter (Fidesz) szerint a szervezetekkel történt tárgyalása alkalmával azt érzékelte, hogy érdemben nem is tudnak erről a kezdeményezésről. Úgy vélte, mindenképpen pályáztatni kellene, ha a konzorciumi megoldást választják.

Wittinghoff Tamás méltatlannak találta, hogy azt feltételezik, a kérelmet aláíró civil szervezetek ne tudták volna mihez adták a nevüket. Azt sem tartotta jó gyakorlatnak, hogy a Fidesz vezetője, Török István a Jókai Mór Művelődési Központ egyik beosztottjának adott megbízást egy koncepció kidolgozására, akiről köztudott, hogy korábban egy keresztény szellemiségű civil szervezet vezetője volt. Majd később őt javasolta főállásba venni a klub üzemeltetésével kapcsolatos teendők elvégzésére. Fontos lenne, hogy a civil szervezetek között ne tegyenek különbséget - hangsúlyozta.

A tervezett költségeket is sokallotta, hiszen, mint fogalmazott, korábban 10 millió forintnyi támogatásból kiválóan üzemelt és rengeteg programot szervezett a Városi Ifjúsági Klub Egyesület, most viszont csak személyi kiadásokra terveznek 10 milliót.

Török István leszögezte, hogy maga is úgy gondolja, nem szabad szelektálni a civilek között. Kérdéses azonban, hogy mi lenne az üzemeltetést vállaló 5 szervezetek kívüli egyesületekkel? Cáfolta, hogy a koncepció esetében a készítő kiválasztásában szempont lett volna, hogy milyen civil szervezetnek volt korábban a vezetője, egyszerűen ő foglalkozott a Jókai Művelődési Házban ifjúsági programok szervezésével.

A polgármester szerint az, hogy 5 szervezet működtetné a klubot, egyáltalán nem zárja ki, hogy másoknak is helyet biztosítsanak.

 

Császárné Kollár Tímea (Jobbik) leszögezte, ő igenis fontosnak tartja, hogy az ifjúság keresztény és nemzeti szellemben nevelődjön.

 

Wittinghoff Tamás erre reagálva kijelentette: az ő felfogása nagyon különbözik ettől, szerinte közintézményekben nincsen helye kitapintható ideológiáknak.

 

Szorosan ehhez a napirendi ponthoz tartozott Török István előterjesztése, amely arra vonatkozott, hogy a Városi Ifjúsági Klubot adják a Budaörsi Játékszín kezelésébe. A feladatot három ember látná el, két új státuszt hoznának létre, egy főt pedig a Játékszín biztosítana a meglévő állományából.

Bíró Gyula (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) emlékeztetett, hogy egy éve még arról győzködte Török István a testületet, hogy a klub a Jókai Mór Művelődési Központnál van a legjobb helyen, most megtudták, hogy a Játékszín még ennél is jobb. Ő is sokallotta, hogy a korábbi 10 milliós teljes összeggel szemben, most csak a munkatársak bérére 10 millió forintot kérnek.

 

Török István (Fidesz) úgy érvelt, hogy sokkal több állami támogatáshoz jutnak, ha a színháznál van az ifjúsági klub.

 

 

Laczik Zoltán (MSZP) azt sérelmezte, hogy a baloldalt egyetlen alkalommal sem vonták be az egyeztetésekbe.

 

A polgármester viszont azt tette szóvá, hogy a Játékszín munkáltatójaként nem értesült azokról a háttértárgyalásokról, amelyek eredménye ez az előterjesztés lett.

 

Végül a jobboldali többség megszavazta ezt az előterjesztést is.

 

Ugyancsak hosszabb vita után szavazták meg a Colorspectrum Aramis SE nyolcmilliós támogatását.

Becz György (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) méltánytalannak találta, hogy olyan anyagi helyzetben, amilyenben most van a város, támogassanak egy profi csapatot.

Császárné Kollár Tímea az iránt érdeklődött, igaz-e, hogy 100-120 budaörsi fiatal játszik ebben a futsal csapatban, illetve miért februárban tárgyalnak erről a kérdésről?

 

Wittinghoff Tamás elmondta, hogy az eredeti megkeresés novemberben érkezett, de visszaküldték hiánypótlásra. Mivel a már régóta támogatott egyesületektől is vissza kellett venni a korábbi szinthez képest, nem tervezték újabb egyesület támogatását. A tavalyi 110 millióról idén csak 80 millió jutott az egész város sportjára. Ezért nem tartotta jó gondolatnak, hogy olyan, magánszemélyek által alapított csapatot támogassanak, ahol felnőttek fociznak. Ő úgy értesült, hogy az Aramisban is játszó fiatalok a BSC játékosai. A polgármester elvi kérdésnek nevezte, hogy a város két nagy egyesületet támogat, a BSC-t és a BDSE-t, az egyes sportágak ezeken belül jutottak eddig pénzhez.

 

Kálóczi Imre (Fidesz) azzal érvelt, hogy az eredeti 32 milliós kérelmet 8 millióra faragták le. Félévkor megnéznék, hogyan működött az egyesület, és valóban olyan sok helyi fiatalnak biztosított-e sportolási lehetőséget.

 

Ritter Imre, az egyesület egyik alapítója elmondta, hogy a sportkör létrehozását kizárólag budaörsiek kezdeményezték. Már régóta vissza akartak költözni a városba, de ezt a sportcsarnok átadásának csúszása akadályozta. A sportág sajátosságának nevezte, hogy a BSC és a Liver játékosai náluk is indulnak a bajnokságokon. Idén több fiatal korosztályos csapatot is indítanak – jelentette be. Végül azt is érvként sorolta fel a támogatásukra, hogy csak budaörsi termek bérlésére többet fizetnek be (12,5 millió forint), mint amennyit kérnek az önkormányzattól.

 

Bíró Gyula rövid tárgyalási szünetet kért, majd ezt követően megszavazta a testület a 8 milliós összeget.

 

Biztosították a szükséges egymillió forintnyi önrészt egy akadálymentesítésre vonatkozó pályázaton való induláshoz.

 

Az önkormányzat együttműködési megállapodást köt a Fábián Kft-vel, amely vállalja, hogy a budaörsi lakosok, valamint a budaörsi székhellyel rendelkező jogi személyek tulajdonában lévő három évnél idősebb gépjárműveken az alábbi vizsgálatokat végzi el térítésmentesen: káros-anyag kibocsátás mérése; szűrőcsere (nem tartalmazza a szűrő árát); gépjármű átvizsgálása; fékhatás mérés. A vizsgálaton átesett gépjárművek egy, a környezetvédelmi felülvizsgálatot igazoló címkét kapnának, melyen megjelenne Budaörs Város címere.

 

Jóváhagyta a testület a Pitypang bölcsőde bővítése eredményeképp megújult épülethez szükséges eszközigényt, amelynek fedezete nem szerepelt a pályázatban.

 

Elfogadták a képviselők az Egyesített Bölcsődei intézmények nyári nyitvatartási rendjét. Eszerint a Pitypang Bölcsőde a gyerekek nyári ellátásának biztosítása mellett, június 20. és július 22. között lesz zárva. Míg a Százszorszép Bölcsőde 2011. július 25-étől, augusztus 26-ig nem fogad gyerekeket.

 

A testület továbbra is támogatja a fejlesztést igénylő gyerekek ellátását az Egyesített Bölcsődei Intézményeknél, de nem kíván forrásokat biztosítani a Biatorbágyi Fejlesztő Központ részére, hiszen ez Budaörsön az intézményeinkben már létező ellátási forma.

 

Ugyancsak elutasította a testület Érd Megyei Jogú Város Hivatásos Tűzoltóságának támogatási kérelmét.

 

Meghatározták az ötmillió forintos sportalap pályázati elbírálásának szakmai feltételeit.

 

Nem támogatta a testület, hogy Budaörs testvérvárosi kapcsolatot létesítsen a romániai Székelyhíd magyar településsel. Kiderült ugyanis, hogy nekik már két hazai testvérvárosuk is van, Létavértes és Szeged. Mint Császárné Kollár Tímea (Jobbik) fogalmazott: nagyon szeretnék, ha Erdélyből és a Kárpátaljáról is lenne testvérvárosunk, de az olyan legyen, amelyiknek még nincsen magyar testvértelepülése.

 

Devecser városa ismételt haladékot kért, hogy elszámoljon azzal a támogatással, amit Budaörstől kapott. Indoklásuk szerint azért késnek, mert a pénzt a vörösiszap katasztrófa sújtotta területeik revitalizációjára kívánják fordítani.

 

Bár a hivatal előkészítette a Városmarketing Kft. létrehozásához szükséges dokumentumokat, ezeket polgármesterként nem hajlandó aláírni, mert sem jogilag, sem erkölcsileg nem ért egyet a kezdeményezéssel – közölte Wittinghoff Tamás. Emlékeztetett rá, hogy Magyarország 3200 települése közül Budaörs lett az 5. legjobban kommunikáló város. Ez a tény arra utal, hogy Városmarketing Kft nélkül is jól végezte a dolgát a hivatal. A polgármester szerint, ha elveszítik az újságírók a függetlenségüket, ha közvetlenül az lesz a munkaadójuk, akihez kritikusan kellene viszonyulniuk, akkor működésbe lép az öncenzúra. Ismertette az Alkotmánybíróság két határozatát, és a jelenleg hatályba lévő médiatörvény idevágó passzusát is, amelyek mind arról szóltak, hogy országosan és helyi szinten is meg kell akadályozni a médiamonopóliumok kialakulását. Mindezek miatt kérte az előterjesztőket, hogy vonják vissza kezdeményezésüket.

Kálóczi Imre (Fidesz) szerint a Kft. létrehozása törvényes. Emlékeztetett rá, hogy a TV, a rádió tartalékba tett kereteit is felszabadították az év közepéig, éppen azért, mert nem tudják még, hogy mi fér majd bele az új cég kereteibe. A hivatal készítette elő a vezetői pályázat kiírását, ők nem kívánták befolyásolni, nem akarták személyre szabni a kiírást, teljesen szabad a pálya mindenki előtt, aki megfelelő szakmai programot tesz le.

Császárné Kollár Tímea (Jobbik) furcsának találta, hogy manapság olyanok aggódnak az országban a média szabadsága miatt, akik sokáig eltűrték, hogy a Jobbikot teljesen elhallgassa a média.

Wittinghoff Tamás szomorúnak találta, hogy a Jobbik képviselője csak azért támogatná a Kft létrehozását, hogy pártja többet szerepeljen a médiában.

Császárné Kollár Tímea cáfolta ezt, mondván, az országos helyzetre utalt, Budaörsön megfelelőnek találják a megjelenéseik arányát. Szerinte a média fölötti kontrollal nincsen semmi baj, a lényeg az, hogy ez milyen mértékű és meddig terjed.

Laczik Zoltán (MSZP) azt kifogásolta, hogy nem készült elemzés, mennyibe is kerülne ennek a Kft-nek a működése.

Végül a jobboldali többség megszavazta az előterjesztést.

 

Négymillió forintos támogatást nyújt a város a Budaörsi Power Fest Európa-bajnokság megrendezéséhez. A döntést azzal indokolták, hogy a testépítők rendezvénye komoly média jelenlétet biztosíthat Budaörsnek, az eseménnyel párhuzamosan számtalan tömegsport rendezvényre kerül sor, és a sportcsarnok ismertebbé váláshoz is hozzásegíthet. A szervezők vállalták, hogy a támogatás legalább ötven százalékát helyi vállalkozóknál vásárolják le.

 

 



2014-06-14 16:17

Vissza