gyorslinkek
Helyi hírek
Ügyintézés
Legyen a vendégünk
Kössön üzletet nálunk
  
Német nyelv Angol nyelv Magyar nyelv
Képviselő-testületi ülés: Öt tanácsnokot választottak
Nyomtatható verzió Cikk ajánlása

A Fidesz-KDNP négy, és a Jobbik egy képviselőjét választották tanácsnokká a képviselő-testület június 22-én tartott ülésén. Ugyanekkor szavaztak arról is, hogy a tanácsnokok munkáját szakértők segítik.


Napirend előtti felszólalásában Laczik Zoltán (MSZP) azt tette szóvá, hogy a Domb utcáról gépkocsival lekanyarodva nehezen látni be a főutat, és ez balesetveszélyes.

Dr. Ritter Gergely (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) szerint egyre elviselhetetlenebbek a hétvégi randalírozások a buszvégállomás környékén. A rendőrség hathatósabb beavatkozását kérte.

Sánta Áron (Fidesz-KDNP) kifogásolta, hogy bizonyos helyeken, például a Tavasz utca környékén, nem nyírják elég sűrűn a füvet.

Bíró Gyula (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) a Baross utca környékén meghibásodott fényforrások cseréjét sürgette.

Török István (Fidesz-KDNP) azoknak a lakóknak a véleményét tolmácsolta, akik elégedetlenek a Kismartoni utcai beruházás minőségével, és már régóta várják a hibák kijavítását.

Stifft Nándor (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) arra hívta fel a figyelmet, hogy az ELMŰ egy komolyabb beruházást végez az Ifjúság utcában, ezért hosszú járdaszakaszokat fognak felbontani.

dr. Czuczor Gergely (Fidesz-KDNP) a hatóság közbeavatkozását kérte, mert a Frankhegyen több tulajdonos nem kaszálja telkén a füvet.

Mivel egyértelművé vált, hogy továbbra sincsen olyan alpolgármester jelölt (illetve jelöltek), akik megfelelnének a képviselő-testület többségének, ezért levették napirendről ezt az előterjesztést. Wittinghoff Tamás polgármester közölte, fenntartja saját jelölését, illetve várja, hogy a jobboldal tegyen javaslatot, hiszen lassan egy éve mulasztásos törvénysértésben van a testület, mert nem választ alpolgármestert.

Módosították a képviselők a város 2011. évi költségvetési rendeletét. A rendeletmódosításra az időközben a költségvetést érintő határozatok rendeletbe foglalása, az évközi állami támogatások előirányzatainak emelése, valamint a saját hatáskörű előirányzat módosítások átvezetése miatt volt szükség.

Elfogadták a 2011. évi adóbevételekről szóló tájékoztatót, amiből kiderült, hogy az első félévben az óvatos várakozásokat is alulmúlta az eddig befolyt összeg, ami hozzávetőlegesen 700 millióval elmarad a remélttől.

A Templom tér és környéke szabályozási terv hatálya alól kivettek egyes részeket. Vonatkozik ez az északi és a déli területekre, míg a középső részben hatályba maradt a szabályozási terv. Erre a folyamatban lévő pályázat miatt volt szükség.

A dokumentum megtekinthető a honlapon:

http://www.budaors.hu/index.php?module=news&action=show&nid=173471#MIDDLE

Ugyancsak ehhez a pályázathoz kapcsolódóan módosították a „Gépjármű várakozó helyek kialakításáról és megváltásáról” szóló helyi rendeletet.

Egy másik rendeletmódosítás nyomán, a jövőben a közterületek mezőgazdasági és kertművelési célú hasznosításához is közterület-használati hozzájárulást kell beszerezni.

A képviselők úgy döntöttek, hogy ezentúl megkaphatják a Szakály Mátyás pedagógus emlékérmet a szakszolgálati intézmények dolgozói, logopédusok, pszichológusok és konduktorok is.

A testület jobboldali többségének szavazataival tanácsnokká választották Sánta Áront (Fidesz-KDNP) (városfejlesztési tanácsnok), Káhn Jánost (Fidesz-KDNP) (városüzemeltetési tanácsnok), dr. Czuczor Gergelyt (Fidesz-KDNP) (oktatási, ifjúságügyi és sport tanácsnok), Török Istvánt (Fidesz-KDNP) (közművelődési tanácsnok), valamint Császárné Kollár Tímeát (Jobbik) (szociális tanácsnok).

A tanácsnokok tiszteletdíja havi bruttó 161.557 Ft. (Azok esetében, akik nem bizottsági vagy részönkormányzati elnökök, erre az összegre egészül ki a tiszteletdíjuk.)

A tanácsnokoknak közös irodát biztosítanak, és működési költségeiket 500 ezer Ft erejéig térítik.

A bizottságok egy-egy millió Ft+ÁFA keretet kapnak, amelynek felhasználására kizárólag a tanácsnok jogosult javaslatot tenni. (Ez az összeg ebben az évben időarányosan 2 és félmillió Ft+ÁFA.)

Munkájuk segítésére hat szakértő segíti, akiknek megbízási díja 480 ezer Ft/hó/fő + ÁFA.

A szakértők közül egyelőre csak hármat bíztak meg, mert a Budaörs Fejlődéséért Egyesület, a Jobbik, illetve az MSZP elutasította, hogy szakértőt delegáljon a fennmaradó három helyre.

A szükséges kiadások forrásaként átcsoportosítottak a Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjtemény és Német Nemzetiségi Önkormányzat Budapesti út 45. és 47. sz. alatti épületeinek felújítására és bővítésére elkülönített pénzből 26 millió forintot.

A vitában dr. Ritter Gergely (Budaörs Fejlődéséért Egyesület), a miniszterelnök szóvivőjét idézve „pofátlanságnak” nevezte, hogy a város jelenlegi anyagi helyzetében több tízmillió forintot költenek el ilyen célokra. Emlékeztetett rá, hogy az egyik bizottsági ülésen félórát vitatkoztak azon, adjanak-e százezer forintot néhány nehéz sorsú budaörsi gyerek nyaraltatásához. Végül nekik csak 87 ezer forintot javasolt megszavazni a bizottság.

Bíró Gyula (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) szerint nem világos, hogy milyen munkát végeznének ezek a tanácsnokok. Úgy vélte, egyikük sem ért jobban a szakterületéhez, mint a jelenlegi irodavezetők. Tendenciát vélt felfedezni abban, hogy a Fidesz-KDNP sorra kiszervezi a feladatokat a hivatalból, és ezekre az újonnan létrehozott helyekre saját embereit ülteti be. Példaként említette a Termál Kft-t és a Városmarketing Kft-t.

Azt is megjegyezte, hogy néhány szakértő esetében összeférhetetlenség áll fenn.

A jegyző megerősítette az összeférhetetlenségét tényét, ezt azonban tudomása szerint megszüntetik, ha a várossal szerződnek.

Császárné Kollár Tímea (Jobbik) leszögezte, hogy pártja csak a tanácsnoki pozíció létesítésével ért egyet, a szakértők alkalmazását nem támogatják. Maga részéről úgy vállalja el a tanácsnoki feladatokat, hogy a munkájáért járó tiszteletdíját átutalja egy civil szervezetnek, a Buda-környéki Látássérültek Közhasznú Egyesületének.

Kálóczi Imre (Fidesz-KDNP) cáfolta, hogy ne lennének világos feladataik a tanácsnokoknak. Egyoldalas leírás szabja meg mindegyikük számára a teendőket. Közölte azt is, hogy, akik bizottsági elnökök, azok csak 20 ezer forinttal kapnak majd többet. Végül leszögezte, hogy a városnak szüksége van tanácsnokokra.

Ritter Imre kisebbségi szószóló sérelmezte, hogy a Heimatmuseum felújításától vonják el a pénzt, pedig mindenki tudja, hogy az épület egy része életveszélyes állapotban van. Így nem tudják elkezdeni ősszel a felújítási munkálatokat.

Wittinghoff Tamás polgármester szintén számos aggályt fogalmazott meg. Miközben lassan egy éve nincsen alpolgármester, olyan funkciókat hoz létre a jobboldal, amelyekre nincsen szükség, ellenben az alpolgármester hiányából fakadó gondokat ez nem oldja meg. Szerinte, ha tiszteletben tartanák a demokratikus játékszabályokat, akkor az önkormányzat működési struktúráját közösen határoznák meg, figyelembe véve a politikai erőviszonyokat. Ehelyett egyoldalúan, mindenféle egyeztetés nélkül öt jobboldalit választanak tanácsnokká. Szembe megy ez a döntés a Fidesz országos programjával is - mondta, amely takarékosabb önkormányzásról beszél. Hiába csökkentették a képviselők számát országos szinten, ha helyben olyan funkciókat hoz létre a Fidesz, amelynek révén a működés drágább lesz, mint korábban.

Ez a döntés éves szinten 50 millió körüli összegbe kerül majd, miközben a helyi pedagógusok jövedelmét majd 10 százalékkal csökkentették idén. A tanácsnokok kinevezése és a szakértők alkalmazása tisztességtelen, értelmetlen és haszontalan lépés – fogalmazott.

Végül az előterjesztés valamennyi elemét megszavazta a jobboldali többség.

Ahhoz, hogy a nemrégiben megválasztott új igazgató elfoglalhassa a helyét az 1. számú Általános Iskola élén, egy új álláshelyet kellett biztosítani, ugyanis a régi igazgató tovább dolgozik az intézményben.

Ehhez a napirendi ponthoz adott be módosító javaslatot Becz György (Budaörs Fejlődéséért Egyesület), amelyben azt kérte, érvénytelenítsék az igazgatói pályázatot, és az intézmény vezetésével egy évre Kapusy Pétert bízzák meg.

Javaslatát azzal indokolta, hogy több száz szülő fordult az önkormányzathoz kifogásolva az új igazgató személyét, és a tantestület jelentős része is ezen a véleményen van. Továbbá a nemrégiben megválasztott igazgató múltjával kapcsolatban olyan információk derültek ki, amelyek megingatták a bizalmat vele kapcsolatban.

Filkey Péter (Fidesz-KDNP) egyszerű hangulatkeltésnek nevezte a felvetést. Majd az iránt érdeklődött, hogy milyen grémium, és milyen alapon vetette fel Kapusy Péter személyét.

A polgármester közölte, hogy őt nem érdekli az új igazgató, Simsik Zsuzsanna múltja. Arról viszont maga is hallott, hogy a jobboldali többségű testület Szigethalmon nagyon várja a távozását. De leginkább azt tartja aggasztónak, hogy az iskolában feszültség alakult ki, mind a szülők, mind a pedagógusok megosztottak a kérdésben. Az egyeztetések során felmerült nevek közül egyedül Kapusy Péter vállalná el az ideiglenes megbízatást.

Császárné Kollár Tímea (Jobbik) azt tartaná a legjobb megoldásnak, ha egy mindenki számára elfogadható személy kívülről érkezne.

Dr. Ritter Gergely (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) arra emlékeztetett, hogy tíz éve is volt egy ilyen eset, amikor a jobboldal odaerőszakolt egy igazgatót ugyanennek az iskolának az élére, aki három hónap múlva önként felállt. Ez a „kaland” azonban nagyon sokba került az önkormányzatnak.

Egy szülő is szót kapott a vitában, aki azt kérte, hogy üljenek le a szigethalmiakkal és tisztázzák, hogy mi az igazság az igazgatónő körüli mendemondákkal kapcsolatban.

A testület jobboldali többsége elvetette a módosító indítványt, és megszavazta az új álláshelyet.

Jóváhagyták az önkormányzat és a Budaörs Kistérség Többcélú Társulása közötti megállapodásokat, amelyek az általános iskolák és az óvodák fenntartó váltását teszik lehetővé. Ezek a dokumentumok a korábbi elvi döntés alapján a technikai részleteket rögzítik.

Ritter Imre, kisebbségi szószóló jelezte, hogy a folyamat során, több esetben nem gyakorolhatták érdemben az egyetértési és véleményezési jogukat. Elhárította a felelősséget, ha később emiatt jogi és pénzügyi hátránya származik az önkormányzatnak.

A polgármester elmondta, hogy az egyik most elfogadásra ajánlott határozati javaslat éppen azért született, hogy még több jogot biztosítson a német nemzetiségi önkormányzat számára a kistérségi fenntartásban működő intézményekkel kapcsolatos döntések során. Majd a jegyzőt kérdezte, hogy megalapozott-e Ritter Imre álláspontja.

A jegyző szerint jogértelmezési probléma van. Mást olvasnak ki jogszabályból a közigazgatási hivatalok (ma már kormányhivatalok) a kisebbségek egyetértési jogát illetően, és megint mást a kisebbségi ombudsman. Számukra azonban a kormányhivatal álláspontja az irányadó, ezért ennek szellemében jártak el. Azokban az esetekben, amikor nem gyakorolta a kisebbségi önkormányzat az egyetértési jogát, technikai kérdéseket szabályoztak.

Sánta Áron (Fidesz-KDNP) kérte, hogy a jövőben még jobban vonják be a folyamatokba a kisebbségi önkormányzatokat.

Az önkormányzat két évre haszonkölcsönbe vette a Közalapítvány Budaörs Város Nyugalmáért tulajdonát képező Skoda Octavia típusú személygépkocsit, amelyet egyúttal haszonkölcsön-szerződés keretében a Budaörsi Rendőrkapitányságnak használatába adott. Azzal a feltétellel, hogy a gépkocsit csak Budaörs biztonsága érdekében lehet használni, és azt csak a körzeti megbízott vezetheti.

Elfogadta a testület a Budaörsi Polgárőr Kiemelten Közhasznú Egyesület munkájáról szóló 2010. évi beszámolót.

Jóváhagyták a képviselők a 40, a 240, a 240E és a 940-es buszjáratok menetrendjének módosítását.

Döntöttek a hivatali keretek egy részének céltartalékból való felszabadításáról.

Húsz millió forintot csoportosítottak át felszíni vízelvezetési feladatok elvégzésére.

Ugyancsak forrást csoportosítottak át a nemrégiben megépült kerékpárút forgalomba helyezéséhez. A 2011. május 10-én tartott Budaörs Regionális kerékpárút forgalomba helyezési eljárás előzetes hatósági szemléjén a Pest Megyei Kormányhivatal Közlekedési Felügyelősége, mint engedélyező hatóság a sikeres forgalomba helyezés érdekében több forgalomtechnikai feladat elvégzését írta elő. Az ehhez szükséges, valamivel több, mint kétmillió forintot most biztosította a testület a munkákhoz.

Elfogadták a képviselők Biatorbágy város kezdeményezését, miszerint felmondják a közterület-felügyelet közös fenntartására létrehozott társulást.

Ad hoc bizottságot hoz létre a képviselő-testület, amelynek feladata az lesz, hogy megvizsgálja, hogyan érdemes módosítani a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulással kötött megállapodást a város előnyére. A bizottság elnökévé Bíró Gyulát választották.

Megszavazták a szükséges önrész biztosítását ahhoz a pályázathoz, amelynek révén napelemes rendszert telepíthetnének a Városháza épületére.

Tovább korlátozták a Fűtőmű melletti sportpálya használatát. Ezen túl, hétköznapokon 8 és 18 óra között, szombaton pedig 10 és 16 óra között lehet itt sportolni. Vasárnap és ünnepnapokon zárva lesz a pálya.

Két pályázó nyert 405, illetve 153 ezer forintos támogatást azon a helyi pályázaton, amely a hagyományos technológiával készült lakóépületek energia megtakarítást eredményező korszerűsítését és felújítását támogatja.

Ismételten nem fogadták el a Budaörsi Köztemető negyedéves üzemeltetéséről szóló tájékoztatót.

Ugyanakkor elfogadták Budaörs Város Közművelődési Koncepcióját.

A Sportkoncepció tervezetét levették napirendről, mert Ritter Imre kifogásolta, hogy nem esik benne szó sem az Aramis Sport Egyesületről, sem a futsal sportágról.

Az önkormányzat úgy döntött, hogy nehéz anyagi helyzetére való tekintettel eláll a „Csicsergő Óvoda Hársfa utcai tagóvodájának kapacitásbővítő fejlesztése” című pályázatban vállaltak teljesítésétől. A pályázaton elnyert 92 millió forinthoz mintegy 700 millió forint önrészt kellene hozzátenni. Mivel a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elutasította azt a kérést, hogy három évvel később kezdődhessen el a beruházás, a tetemes pénzbüntetést és az egyéb negatív jogkövetkezményeket csak úgy lehet elkerülni, ha még most visszalép a város.

Ebben az évben is jelentős a túljelentkezés a budaörsi óvodákban. Ezért a testület hozzájárult, hogy a törvényi maximumnak (+20 százalék) megfelelően léphessék túl az óvodai csoportlétszámokat.

Biztosította a szükséges fedezetet a testület az oktatási-nevelési intézményekben megnövekedett feladatok ellátásához. Van ahol új csoport indult, másutt a logopédus béréhez kellett hozzájárulni, és egy új óvodatitkárra is szükség volt.

Elbírálta a testület a helyi kiadványok támogatására kiírt pályázatot, amelynek keretében kétmillió forintot osztottak szét a pályázók között.

Szabályozták, hogy milyen elvek alapján használják fel a Városi Sportcsarnokban az évente az önkormányzat rendelkezésére álló 10 napot.

A nemrégiben átadott, kibővített Pitypang Bölcsőde személyi és dologi kiadásaira is forrásokat csoportosítottak át.

Ugyancsak biztosították a budaörsi nők számára a helyben végzett mammográfiai szűrővizsgálatok folytatásához szükséges hét millió forintot.

A bizottsági döntést megváltoztatva, 87 ezer forint helyett 100 ezer forinttal támogatta a képviselő-testület hat hátrányos helyzetű budaörsi gyerek nyári üdültetését.

A Vasútsor utca nevet viseli ezen túl a 7302 és a 7303 helyrajzi számú közterület a testület döntése nyomán.

Támogatja az önkormányzat az Illyés Gyula Gimnázium kérését, hogy a jövő évben Budaörsi Animációs Filmfesztivált rendezzenek. A testület a 2012. évi költségvetés összeállításánál figyelembe veszi ezt az igényt.

A Budaörsi Német Nemzetiségi Önkormányzat kérelmére jóváhagyták a Kőhegyi barlang állagmegóvására kapott 5 millió forinttal való elszámolás határidejének ismételt meghosszabbítását. Ugyanígy a Heimatmuseum korszerűsítésére kapott 10 millió forinttal való elszámolást is meghosszabbították 2012. január 31-éig.

Jóváhagyta a testület a Budaörsi Passió 2012. évi megrendezéséhez, már ez évben biztosított 25 millió forintról szóló szerződés megkötését.

Úgy döntöttek, hogy a jövő évi költségvetés tervezésénél figyelembe veszik a további, maximum 45 millió forintnyi támogatási kérelmet.

A polgármester első félévi munkája alapján dr. Ritter Gergely (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) háromhavi illetménynek megfelelő jutalmat javasolt. Ezt azzal indokolta, hogy a választások óta, alpolgármester hiányában egyedül végzi az egyre növekvő számú vezetői feladatokat. Helyettes hiányában tartós szabadságra nem mehet, de még egy betegség is gondot okozhatna.

Kálóczi Imre (Fidesz-KDNP) elismerve a polgármester többletmunkáját, kéthavi illetményt javasolt. Végül a többség ezt fogadta el.

Elvi döntést hozott a képviselő-testület arról, hogy a Városháza melletti közterületet (Polgármesteri Hivatal - Vackor Óvoda - Szabadság út által határolt rész), Bibó Istvánról nevezzék el.

Jóváhagyták azt a háromoldalú megállapodást, amelyet a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-vel, illetve a MÁV Vagyonkezelő Zrt-vel kötött az önkormányzat a „Belterületi csapadékvíz elvezetés és gyűjtés” címet viselő pályázat megvalósítása érdekében.

Hatvan millió forintot csoportosítottak át az önkormányzati ingatlanok esetében, rendkívüli események miatt felmerülő kiegészítő felújítási munkálatokra.

Nyilatkozatot fogadott el a testület a helyi közösségi közlekedéssel kapcsolatban, ami ahhoz szükséges, hogy támogatást igényelhessen a város ehhez a feladathoz.

Módosították a Budaörsi Termál Szolgáltató és Vagyonhasznosítási Kft. alapító okiratát, mert a társaság törzstőkéjét 30 millió forinttal megemelték. Ezt az összeget is a Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjtemény és Német Nemzetiségi Önkormányzat Budapesti út 45. és 47. sz. alatti épületeinek felújítására és bővítésére elkülönített pénzből csoportosították át.

Ritter Imre kisebbségi szószóló ismét tiltakozott, mert szerinte így nem tudják ősszel elkezdeni az életveszélyessé vált épületrész helyrehozását.

Felkérte a testület a Termál Kft. új ügyvezetőjét, Szőke Balázst, hogy július elsejéig tegyen javaslatot a Templom téri városrehabilitációs akció-funkcióbővítő pályázatában szereplő projektelemek véglegesítésével kapcsolatban.

A létrehozandó Budaörsi Városmarketing Kft. felügyelő bizottságába három főt javasoltak, Török István (Fidesz-KDNP), Filkey Péter (Fidesz-KDNP és dr. Tóth Ferenc (MSZP) személyében.

Wittinghoff Tamás csodálkozását fejezte ki, hogy bár korábban az MSZP is ellenezte a Városmarketing Kft. létrehozását, most tagot delegál a felügyelő bizottságába. De, mint mondta, erről majd a választóik felé kell elszámolniuk.

Továbbá ugyancsak aggályosnak találta, hogy információi szerint az ügyvezető esetében összeférhetetlenségi szempontok merültek fel.

Bíró Gyula (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) valamiféle háttéralkut sejtett a jobboldal és az MSZP között.

Laczik Zoltán (MSZP) azzal indokolta döntésüket, hogy mivel nem tudták megakadályozni a Kft. létrejöttét, ezért jobb, ha ők is ott vannak, látják, mi történik, és befolyásolni tudják a működést.

Visszautasította Bíró Gyula feltételezését arról, hogy háttéralkut kötöttek volna a jobboldallal.

A továbbiakban a testület zárt ülésen folytatta munkáját.



2014-06-13 14:55

Vissza