gyorslinkek
Helyi hírek
Ügyintézés
Legyen a vendégünk
Kössön üzletet nálunk
  
Német nyelv Angol nyelv Magyar nyelv
Elkészült Budaörs települési környezetvédelmi programja
Nyomtatható verzió Cikk ajánlása
Elkészült Budaörs város 2013-2018-as évekre vonatkozó települési környezetvédelmi programja, amely célja a gazdaság, a társadalom és a helyi épített és természeti környezet élhető egyensúlyának megteremtése és fenntartása. Ennek érdekében a dokumentum hat területen fogalmaz meg célokat a következő öt évre. A program kapcsolódik a város Fenntartható Energia Cselekvési Tervéhez, amely csatoltan szintén elérhető.

A 2013-2018 évekre szóló települési környezetvédelmi program  hat területen tűz ki célokat. Ezek a következők:

  • A vonzó, egészséges, élhető települési környezet fenntartása
    Budaörs környezetvédelmi oldalról a határértéken felüli (levegő- és zaj-) szennyezés, valamint a nyilvánvaló környezeti ártalmak (illegális hulladéklerakó) kiküszöbölése mellett a szabadidő eltöltésére alkalmas, ápolt zöldterületekkel, a biológiai sokféleségre alkalmas védett természeti területek megőrzésével, az esztétikus épített környezettel akarja vonzerejét növelni. Bár a levegő szennyezettségét részben a város által nem befolyásolható tényezők – az M1-M7 autópálya forgalma, illetve természetes tényezők (éghajlat, időjárási, domborzati viszonyok) okozzák, a kedvezőtlen egészségügyi hatások miatt a városnak mindent meg kell tennie az antropogén eredetű terhelés mérséklésére.
     
  • A természeti erőforrásokkal való fenntartható gazdálkodás 
    A természeti erőforrásokkal való takarékos gazdálkodás, az energiahatékonyság növelése, a kimerülő természeti erőforrások védelme, helyettük a megújulók használata nemcsak környezetvédelmi kérdés, hanem gazdasági és biztonsági kérdés is. Budaörsnek mint a Polgármesterek Szövetsége tagjának különösen fontos a fenntartható energiagazdálkodás kialakítása, mert elkötelezte magát az EU 20-20-20-as célja mellett.
     
  • A közlekedés környezetbarát fejlesztése
    A közlekedés által okozott környezeti terhelés csökkentése érdekében a város a településen belüli közlekedés által okozott környezetterhelés mérséklését, környezetbarát, fenntartható közlekedési rendszerek kialakítását, a gépjárműforgalom mérséklését, a fenntartható közlekedési módok (közösségi közlekedés, kerékpározás, gyaloglás) feltételeinek a javítását tűzi ki célul.
     
  • A környezetvédelmi követelményeket kielégítő szennyvíz- és csapadékvíz infrastruktúra
    A felszín alatti vizek és a talaj szennyeződésének megelőzése érdekében a város célja a közműolló felszámolása, az ivóvízzel ellátott ingatlanoknak a szennyvízcsatorna hálózatba való bekapcsolása (beleértve az üdülőingatlanokat is), a szennyvizek megfelelő tisztítása és a szennyvíziszap ártalommentes elhelyezése. Ez a csatornahálózat bővítését és karbantartását, a lakosság számával párhuzamosan növekvő igények kielégítését, valamint a csatornára való rákötöttség arányának fokozását igényli.
     
  • A fenntartható hulladékgazdálkodás
    A hulladékok által okozott ártalmak megelőzése érdekében egyre szélesebb körű alternatívákat biztosít a hulladék szelektív gyűjtésére, elősegíti a zöldhulladék komposztálását, fokozott figyelmet fordít a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos ismeretterjesztésre, folyamatosan tisztítja a szelektív hulladékgyűjtő szigeteket és azok környezetét.
    A 2013. január 1-től hatályba lépett jogszabályi változásoknak megfelelően az Önkormányzatnak a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási feladatok ellátására új pályázatot kell kiírnia. A közszolgáltató feladata lesz a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés megszervezése és üzemeltetése, hulladékudvar kialakítása, valamint a lerakásra kerülő hulladék mennyiségének és a lerakói járulékból adódó költségeknek a mérséklését elősegítő hulladék-hasznosítómű létesítése.
     
  • A környezetgazdálkodás hatékonyságának növelése 
    Az önkormányzat a környezetvédelmi tervezésre és jogszabályalkotásra vonatkozó jogszabályok betartása mellett kiemelt szerepet szán a települési környezetvédelmi információs rendszer kialakításának és a lakossági tudatformálásnak.


Kapcsolódó dokumentumok:

2016-11-25 06:04

Vissza