Képviselő-testületi ülés: Újra megnyílt a panel-felújítási pályázat

Hamarosan pályázatot ír ki az önkormányzat a mintegy százmillió forintos vállalkozásfejlesztési céltartalék felhasználásával kisvállalkozások támogatására. Többek között ezekről is döntött a képviselő-testület azon az ülésén, amely október 29-én kezdődött, majd november 3-án folytatódott.

Napirend előtti felszólalásában kérte Wittinghoff Tamás polgármester a rendőrséget, hogy fokozottabban ellenőrizzék a Templom teret esténként, ugyanis a nemrégiben lezajlott egyházi egyeztetésen is elhangzott, hogy rendszeresek az éjszakai randalírozások és rongálások. Ugyancsak zavarják a városban élők nyugalmát a Metró áruház környékén zajló illegális autóversenyek.

A polgármester szóvá tette azt is, hogy a kizárólag az önkormányzati képviselők által használt, zárt levelezési rendszerben olyan közlemény jelent meg, amelyben egy, a képviselő-testületben nem delegált párt nyilatkozik elítélően a testület Trianon-emlékművel kapcsolatos döntéséről.

Bíró Gyula (SZDSZ) kifogásolta, előfordul, hogy azonos időpontban vannak bizottsági ülések.

Sánta Áron (Fidesz-KDNP) azt sürgette, hogy takarítsák ki a Deák Ferenc utca környékét, ahol egy szakrális jelkép található.

Kovács Ida Mária (Budaörsi Vállalkozók Egyesülete) a Szivárvány utca 2-4-es számú panelépület felújításával kapcsolatban tett fel kérdéseket, pontosabban néhány ottani lakó kifogásait tolmácsolta.

A polgármester figyelmeztette, hogy ebben az ügyben az önkormányzat csak közvetítő szerepet játszhat, ugyanis a felújítással kapcsolatos szerződéseket és a technikai lebonyolítást is a közös képviselők végzik.

Takács Viktor (MSZP-SZDSZ), aki közös képviselő is, megnyugtatta a képviselő asszonyt, hogy még nem került sor szerződéskötésekre, a lakókat pedig minden lépésről folyamatosan és időben tájékoztatni fogják.

Dr. Nagy Tamás (Fidesz-KDNP) kérte a jegyzőt, hogy a panelfelújításokkal kapcsolatos szerződéseket alaposan nézzék át szakmai szempontokból, hiszen a város összességében másfél milliárd forinttal támogatja ezt a projektet.

Ritter Imre (Fidesz-KDNP) szintén ebben a témakörben kért szót. Kifogásolta, hogy a térség szocialista országgyűlési képviselője, Keller László olyan tartalmú szórólapokat terjesztett a lakótelepen, miszerint már jóval a döntés előtt megegyezett a polgármesterrel, hogy az önkormányzat megelőlegezi azt a pénzt, amelyet az állam vállalt a felújításokból. Ritter Imre szerint ilyen megállapodást nem köthetett Keller László a polgármesterrel, ezt a döntést csak a testület hozhatta meg.

Wittinghoff Tamás szerint furcsa, hogy éppen Ritter Imre reklamál egy ilyen ügyben, aki példátlan módon, egy párt - a Fidesz - nevében készített szórólapot a saját aláírásával, amelyben megpróbálta maguknak kisajátítani a panelfelújítások kapcsán elért önkormányzati sikereket. Ami pedig a Keller Lászlóval történt megállapodását illeti, ők már jóval a testületi döntés előtt felelősen végiggondolták a helyzetet, és a lehetséges segítségnyújtás módjait az országgyűlési képviselővel. Ennek alapján polgármesterként be is nyújtotta a szükséges előterjesztést az állami rész megelőlegezésével kapcsolatban, amelyet a képviselő-testület egyhangúan elfogadott, hiszen a döntésre valóban csak ez a testület jogosult. Ő azonban nem próbálta meg szórólapon magának tulajdonítani ezt a segítséget.   

Dr. Szabóné Müller Timea elfogadhatatlannak tartotta, hogy Ritter Imre ki akarta sajátítani a közös sikert. Azt pedig természetes - fogalmazott -, hogy a körzet parlamenti képviselője és a város polgármestere közösen gondolkodnak a lakótelepen élők helyzetéről. Ebből a közös gondolkodásból született a polgármester által készített előterjesztés.

Wittinghoff Tamás bejelentette, hogy a General Electric vállalatcsoport körében tervezett létszámleépítések nem fogják érinteni a budaörsi gyáregységet.

A napirend előtti felszólalásokat követően a képviselők módosították a város 2009. évi költségvetési rendeletét. Ugyanebben a jogszabályban kezdeményezte Bíró Gyula (SZDSZ) az egyik paragrafus hatályon kívül helyezését. A kifogásolt szövegrész jelenleg jogot ad a Pénzügyi Bizottságnak ahhoz, hogy esetenként átcsoportosításokat hajtson végre az előirányzatok között százmillió forintos összeghatárig. Bíró Gyula úgy vélte, ez a paragrafus indokolatlanul kiveszi ezt a hatáskört a képviselő-testület jogköréből.

Wittinghoff Tamás szerint ráadásul törvénysértő is, hiszen a testület csak minősített többséggel dönthet ilyen nagyságrendű pénzügyi átcsoportosításról, míg a Pénzügyi Bizottság ezt egyszerű többséggel is megteheti. Cáfolta, hogy korábban polgármesterként lett volna joga sorok közötti átcsoportosításra. Közölte: a joggal való visszaélésnek tartja ezt a jelenlegi gyakorlatot. Hiszen előfordult - mutatott rá példaként -, hogy Ritter Imre (Fidesz-KDNP) kijelentette: ha kell, egymás után többször összehívja a bizottságot, ha a százmilliónál nagyobb összeget kellene átcsoportosítania.

Ritter Imre (Fidesz-KDNP) válaszában leszögezte, hogy a törvény lehetővé teszi a hatáskör átruházását. Ezt eddig nem kifogásolta a közigazgatási hivatal sem. Egyébként pedig a döntéseiket 95 százalékban egyhangúan hozták meg.

Nagy Tamás (Fidesz-KDNP) javasolta, hogy forduljanak Alkotmánybírósághoz, ha törvénytelennek tartják a jelenlegi helyzetet.

Végül elutasították Bíró Gyula (SZDSZ) javaslatát, hogy töröljék a paragrafust.

Elfogadta a testület azt a rendeletmódosítást, miszerint a jövőben nem csak a játszótereken, de ezektől két méteres távolságban sem szabad dohányozni. A tilalom megszegői 30 ezer forintos pénzbírsággal sújthatók.

Ritter Imre (Fidesz-KDNP) kérte, hogy az új rendelkezést minél szélesebb körben propagálják, és helyezzenek ki erre vonatkozó figyelmeztető táblákat.

Kovács Ida Máriának (Budaörsi Vállalkozók Egyesülete) kétségei voltak azzal kapcsolatban, hogy a rendeletet be lehet-e tartatni.

Bíró Gyula (SZDSZ) szerint komplex intézkedéscsomagot kellene kidolgozni a játszóterek őrzéséről, és a rend fenntartásáról.

Jóváhagyták a képviselők az önkormányzat 2009-2010-es likviditási tervét. Ennek részeként megszavazták, hogy 2009-ben nem tartják indokoltnak hitelfelvételi eljárás megindítását.

Ritter Imre (Fidesz-KDNP) mindezt azzal indokolta, hogy gyakran felesleges viták zajlanak a hitelfelvételről, azért mert egyesek nem veszik tudomásul, hogy az önkormányzatnak folyamatosan két milliárd forint feletti a tartaléka.

Wittinghoff Tamás emlékeztetett rá, hogy korábban is létezett likviditási terv. Leszögezte, hogy senki nem állította, hogy azonnal, a pénzügyi egyensúly érdekében kellene hitelt felvenni. Egyszerűen arról van szó, hogy időnként a lekötött összegek nem jelölhetőek meg új feladatok fedezetéül. Ha azonban megindul egy hitelfelvételi eljárás, az már pénzügytechnikailag elfogadható fedezetként. Másrész úgy vélte, az év vége felé a szokásosnál, és a vártnál kevesebb helyi adó folyik majd be, ami okozhat átmeneti zavarokat. Összességében is úgy ítélte meg, hogy ha idén még mindenféle átcsoportosítgatásokkal el is kerülhető az idei hitelfelvétel, jövőre már mindenképpen szükség lesz rá.

Ritter Imre szerint felesleges kiadás még az is, ha nem veszik fel a pénzt, de az eljárást elindítják.

Elfogadták az Integrált Városfejlesztési Stratégiát, amely a lakosság széles körének bevonásával készült el.

Ugyancsak az egész testület támogatta, hogy a város készíttessen tanulmánytervet a parkolás szabályozásáról.

Felhatalmazták a polgármestert, hogy új megbízási szerződést kössön a BTG-vel a Városi Uszoda és Sportcsarnok üzemeltetésével kapcsolatos teendők elvégzésére. Vitát csupán az a pont váltott ki, amely szerint újabb közbeszerzési eljárást kellene kiírni a konyha építési munkálatainak befejezésére. Ugyanis többen úgy értelmezték, hogy ez a feladat nem szerepel a beruházás befejezésére kiírt utolsó közbeszerzésben.

Wittinghoff Tamás polgármester elfogadhatatlannak tartotta, hogy az eddigi nyertes több százmilliós munkadíjába ez a feladat ne férjen bele. Kérte a jegyzőt, hogy tisztázzák a vitás helyzetet.

A testület felkérte a BTG Kft-t, hogy kezdje meg a 2010-es út- és szegélyjavítási munkálatok közbeszerzésének kiírását.

A képviselők úgy döntöttek, hogy anyagilag is támogatják azt a társulást, amely a Hegyalja közben épít szennyvízcsatornát.

A testület úgy határozott, hogy megindulhat a vízelvezetési munkák tervezése a Tűzkőhegyi árok, a Kamaraerdei út, illetve a lakótelep tekintetében.

2014. december 31-ig meghosszabbították a közművelődési megállapodást a Budaörsi Művészek Egyesületével, valamint a Régiségbúvár Ifjúsági és Kulturális Egyesülettel.

Valamivel több, mint kétmillió forinttal támogatta a képviselő-testület helyi kiadványok megjelentetését.

Ugyancsak támogatták a Budaörsi Tanoda kérelmét, amely a 2009. évi finanszírozásuk kiegészítésére vonatkozott. Bár megszavazták az igényelt másfél millió forintot, Ritter Imre (Fidesz-KDNP) kérte, hogy máskor alaposabb indoklással nyújtsák be az intézmények az ilyen jellegű kérelmeiket.

A rendes ülést megszakítva, egy rövid rendkívüli ülésen döntöttek arról, hogy a város nem csak az A++ fantázianevet viselő uniós pályázaton indul el, amely egészen kiemelkedő - 80 százalék körüli - megtakarítást is eredményezhet néhány lakótelepi ház energiatakarékos felújítása révén, hanem újra megnyitják a panelfelújítási pályázatot azon házak előtt is, amelyek eddig nem éltek a lehetőséggel. Ehhez néhány módosítást kellett végrehajtani az erre vonatkozó rendeleten.

A Városi Régészeti Kiállítás üzemeltetési szerződését nem határozatlan időre, hanem csak 2010. december 31-ig hosszabbították meg.

Vándor András (MSZP) a vitában elmondta, jobbnak látná, ha legalább a közművelődési szerződéssel megegyező ideig szólna az üzemeltetési szerződés.

A baloldali-liberális képviselők nem tartották méltányosnak, hogy a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága Budaörsön, a Városi Régészeti Múzeumban található kiállítási tárgyakért bérleti díjat kér. Ezeket a tárgyakat ugyanis a város által finanszírozott szakemberek tárták fel, itt restaurálták, és a kiállításukról is itt gondoskodnak.

Török István (Fidesz-KDNP) ellenben úgy érvelt, hogy hiába nem méltányos az eljárás, törvényi szabályozás írja elő a bérleti díj megfizetését. Mint Pest megyei képviselő, és az illetékes bizottság alelnöke sokat lobbizott azért, hogy az eredetileg húszmilliós összeget 1.8 millióra mérsékeljék.

Budavári György alpolgármester szintén inkorrektnek tartotta a megye követelését.

Dr. Szabóné Müller Timea (MSZP) szerint korábban is voltak a megyének ilyen próbálkozásai, de amikor ők voltak többségben, akkor visszaverték ezeket a kísérleteket.

Hozzájárult a testület a Virág utcában lévő ingatlanok egy részének térítésmentes használatba adásához a Csíki Pihenőkert bővítésére.

Zárt ülésen döntöttek az uszoda-sportcsarnok beruházást vizsgáló ideiglenes bizottság négy külsős tagjáról. Az ötödik tagot, egy későbbi időpontban, a liberális frakció nevezheti meg.

Mivel nem sikerült valamennyi napirendi pontot megtárgyalni, az ülés félbeszakadt, amelyet november 3-án folytattak.

Ekkor elsőként arról döntöttek, hogy keret-megállapodást kötnek az OTP NYrt-vel, amelynek célja, hogy a lakáshitelekkel elmaradt budaörsi lakosokkal kapcsolatban, név nélkül adatokhoz jussanak. Ez ahhoz a kalkulációhoz szükséges, amelyben meghatározhatják a segítségre szorulók potenciális körét és a szükséges források mértékét.

Újabb családi napközik juthatnak önkormányzati támogatáshoz budaörsi gyerekek ellátásáért - döntött a testület.

Nem kapta meg a szükséges támogatás Wittinghoff Tamás polgármester javaslata, amelyben egy kormányrendelet megváltoztatását kezdeményezte volna a testület által. A rendelet módosítása lehetővé tenné, hogy pirotechnikai eszközöket, védett természeti területen, ne csak állami, hanem helyi ünnepeken is lehessen használni. A jelenlegi szabályozás alapján a nagyobb budaörsi rendezvényeken nem lehet tűzijáték rakétákat kilőni a Kőhegyről.

Sánta Áron (Fidesz-KDNP) szerint a Kőhegy már amúgy is túlterhelt, ő sem helyesli az ilyen típusú használatát, szerinte inkább a város más pontjáról lőjék fel a rakétákat.

A polgármester szerint az egyházi rendezvények, vagy például a Passió sokkal több kárt okoz a Kőhegy védett növényzetében, mint a tűzijáték. Egyébként például augusztus 20-án törvényesen lőhetnének innen, csak hát ilyenkor értelmetlen, hiszen mindenki a fővárosi rendezvényt figyeli.

Kálóczi Imre (Fidesz-KDNP), mint a szóban forgó körzet képviselője nem helyeselte, hogy a tűzijáték a Kőhegyen legyen, ugyanis zavarja az ott élő időseket, és sok szeméttel jár.

A vita végén Wittinghoff Tamás közölte, hogy polgármesteri minőségében tesz javaslatot a kormányrendelet módosítására.

Jóváhagyták az önkormányzat 2010-re vonatkozó belső ellenőrzési tervét.

Ugyancsak nem támogatta a képviselők többsége Jelen Károly önálló indítványát, amely arra irányult, hogy mérsékeljék a lakótelepen élők fűtési és használati melegvíz szolgáltatási alapdíját 1000 forinttal.

A vitában Takács Viktor (MSZP) azt hangsúlyozta, hogy a BTG alapdíjra vonatkozó kalkulációja nem reális, azt lehetne mérsékelni.

Romsics Sándor (Budaörsi Vállalkozók Szövetsége) azt javasolta, hogy dolgozzanak ki egy olyan koncepciót, ami az egész települést érinti, hiszen az Óvárosban élők számára is nagy teher a gázszámlák kifizetése. Szerinte ebben az esetben is a rászorultság elvét kellene alkalmazni.

Wittinghoff Tamás úgy vélte, a tisztességes díjszámítás a legfontosabb, és maga is a szociális rászorultság elve mellett tette le a voksát. A képviselők elfogadták azt a módosító indítványt, miszerint generálisan tekintsék át a lakótelep fűtésével kapcsolatos valamennyi kérdést.

Szintén elvetették azt a javaslatot, amely szerint egy új posta építésének kapcsán szükségessé váló ingatlancserék miatt az önkormányzat a Nyugdíjas Házban működő egyesületek elhelyezéséről gondoskodna. Legtöbb felszólaló egyetértett abban, hogy a kérdés még nem aktuális, hiszen a Magyar Postával nem is született egyelőre megállapodás, nem végleges az sem, hogy a cserék mely ingatlanokat érintik majd.

A tanácskozást ismét egy rendkívüli üléssel szakították meg. Döntöttek arról, hogy az önkormányzat továbbra is alkalmaz pályakezdő ösztöndíjas diplomásokat. A jegyző tájékoztatása szerint rendkívül népszerű ez a foglalkoztatási forma a fiatalok körében, több száz jelentkező van.

A testület úgy határozott, hogy a 24 tantermes iskola bútorbeszerzési eljárásával kapcsolatos döntéseket az Önkormányzati Közbeszerzési Döntéshozó Bizottságra ruházza át.

Már ismét a rendes ülésen támogatták a Budaörsi Nyugdíjas Polgári Egyesület székhelyhasználati kérelmét.

Egyetértés volt abban is, hogy a mintegy százmillió forintos vállalkozásfejlesztési céltartalék felhasználására pályázatot kell kiírni. Megbízták a hivatalt egy erre vonatkozó koncepció kidolgozásával. A támogatási forrás kifizetésére csak a 2010-es évben kerülhet sor.

Négymillió forintot szabadítottak fel a céltartalékból, amelyet a Budaörsi Szent Tarzíciusz Egyesület fordíthat a Budaörsi Advent 2009-es rendezvény lebonyolításra.

Intézkedési javaslatot fogadtak el az uszoda-sportcsarnok beruházás bonyolítására. A javaslat lényege az volt, hogy a Városépítési Irodán egy ember tartsa kézben a beruházás teljes folyamatát.

Wittinghoff Tamás szerint a Ritter Imre (Fidesz-KDNP) és Vándor András (MSZP) féle előterjesztés súrolja azt a határt, ami már beavatkozást jelent a hivatal életébe. Szerinte a jegyző dolga, hogy biztosítsa a beruházással kapcsolatos feladatok hivatali ellátását. Maga részéről nem tud olyan embert a hivatalban, aki egymaga képes lenne a beruházás minden részletét átlátni.

Sánta Áron (Fidesz-KDNP) közölte, hogy az előterjesztés jobbító szándékú, hiszen az uszoda-sportcsarnok beruházás nehézségei világosan mutatják, feltétlenül szükség lenne arra, hogy a felügyelet és a bonyolítás egy kézben legyen.

Wittinghoff Tamás ellenben úgy vélte, éppen a 24 tantermes iskola sikeres befejezése mutatja, hogy nem a hivatali apparátussal és annak működésével van a baj, hiszen mindkét beruházás mögött ugyanaz az apparátus állt.

Megbízta a testület a polgármester, hogy kezdjen tárgyalásokat a Fővárosi Vízmű Zrt-vel, mert azt szeretnék elérni, hogy ha útépítések esetén a vízvezetékek rekonstrukcióját a város végzi el, azt a Vízművek térítse meg.

A Budaörsi Játékszín saját működési bevételeinek várható elmaradása miatt az intézmény költségvetését közel hat millió forinttal megemelték.

Ugyancsak elfogadták a Budaörsi Pro Musica Kórusalapítvány 180 ezer forintos támogatási kérelmét.

Zárt ülésen döntöttek a Hauser József Városi Közművelődési Díj odaítéléséről.