Panelprogram lépésről lépésre, és az önkormányzat szerepe

A panelépületek felújítására vonatkozó pályázatot megjelenése óta nagy érdeklődés övezi. Mint az ismeretes 23 db pályázatot nyújtottak be a lakótelepi lakóközösségek. A sikeres pályázatok által elnyert támogatásból megvalósuló beruházások sok kérdést, kételyt, aggodalmat vetnek fel. Több esetben zökkenőmentesen lezajlott a beruházás, lezárult a műszaki átadás - átvétel is. Azonban sajnos nem minden épületben haladnak a megfelelő ütemben a munkálatok. A beruházások kiélezték a lakóközösségen belüli vitákat, helyenként a közös képviselők személyét ért támadások megsokszorozódtak. Tekintettel arra, hogy a Társasház szerződött a pályázatíróval és a kivitelezővel az Önkormányzat a vitás kérdések tisztázása érdekében kizárólag közvetítőként tud megjelenni...

A pályázati konstrukció nem biztosít kellő mozgásteret az Önkormányzat részére, ahhoz, hogy a felvetett kérdésekre, észrevételekre - amelyek honlapunk fórumán is megjelentek - érdemi intézkedést tegyen.

 

A Polgármesteri Hivatal munkatársai a pályázat megjelenése óta a szükséges szakmai segítséget megadják, a lakóközösségek által arra feljogosított személlyel (közös képviselő, intéző bizottság, lakásszövetkezet elnöke) folyamatosan tartják a kapcsolatot.

Az ingatlantulajdonosoktól érkező egyéni megkeresésre igyekszünk a lehető legrövidebb időn belül teljes körű tájékoztatást adni, annak ellenére, hogy - elsősorban a hatékonyság miatt -, a fő cél a közös képviselőkön keresztüli kommunikáció lenne.

A lakóközösségeken belüli konfliktusok, az egymásnak ellentmondó információk nagyobb részt annak köszönhető, hogy a „párbeszéd" nem meghatározott kereteken belül zajlik.

 

Már a beruházások megkezdése előtt koordinátorként működtünk közre: több alkalommal tartottunk tájékoztatást a közös képviselők részére a pályázattal kapcsolatban, a pályázat benyújtásához szükséges minden segítséget megadtunk.

A támogatás elnyerését követően tájékoztattuk a lakóközösségek képviselőit a további teendőkről.

A beruházások megkezdése óta folyamatosan jelen vagyunk, az Önkormányzat megbízott műszaki ellenőre napi rendszerességgel járja a lakótelepet, az építésvezetőkön túl kapcsolatot tart a közös képviselőkkel, a lakókkal és az Önkormányzattal.

 

A hivatal munkatársa a kooperációs egyeztetéseken a lakók érdekeinek érvényesítése érdekében jelen van.

 

Amennyiben jelzés érkezett az Önkormányzathoz a beruházással kapcsolatban, több esetben egyeztető tárgyalást kezdeményeztünk a közös képviselő, a műszaki ellenőr(ök), és a kivitelező bevonásával.

 

Több bejegyzés a beruházás bekerülési költségét és ehhez kapcsolódóan a közpénzek felhasználását kérdőjelezi meg.

 

A szerződések többnyire átalánydíjas szerződések, melyek esetében az elvégzett munkálatok tételenkénti számszerűsítésére nincs lehetőség.

 

A Szegedi Ítélőtábla Gf. I. 30.411/2006. számú Eseti Döntésében foglaltak szerint:

 

„Átalánydíjas vállalkozási szerződés esetén nincs helye az elvégzett munka utólagos tételes felmérésének, és a költségvetés tételeivel összevetett elszámolásnak. Az ún. „elmaradt munka" nem a költségvetés kiírási tételeitől való mennyiségi eltérést jelenti, ezen a címen a vállalkozó átalánydíja nem csökkenthető."

 

A kivitelezőnek azonban a teljeskörűséget biztosító műszaki tartalomnak megfelelően kell elvégezni a felújítást.

Az állami támogatás lehívásához az ÉMI Kft. műszaki ellenőrének jóváhagyása is szükséges, az állami támogatás megelőlegezésére azoknál az épületeknél kerülhet sor, ahol az ÉMI Kft. műszaki ellenőre a hiánypótlás mentes teljesítésigazolást kiállította.

 

 

Panel pályázat lépésről lépésre.

 

  1. Társasház közgyűlési határozatban dönt arról, hogy szeretne - e részt venni a panel pályázaton, egyben felhatalmazza a Közös Képviselőt, hogy járjon el az ügyben. (Aláírási jogosultságot kap.)

 

  1. Társasháznak a pályázati útmutató szerint a pályázat bonyolításához szakértőt kell bevonni. A bonyolító és a pályázatíró személye azonos.

 

  1. Pályázat benyújtásra kerül az Önkormányzathoz a Pályázatíró cég által, (tervezett költségvetéssel).

 

 

  1. Önkormányzat Képviselő - testülete dönt a pályázatban szereplő tervezett költségvetés 1/3 arányú összegű támogatásról, oly módon, hogy az önkormányzati támogatás feltétele az állami támogatás elnyerése. (Önkormányzat nem bírálja a pályázatot, ő csak megítéli a támogatást, a tartalmi és formai megfelelőséget az ÉMI Kft. vizsgálja.)

 

  1. A Pályázatíró eljuttatja a pályázatot a Minisztériumnak.

 

  1. A minisztérium által megbízott ÉMI Kft. vizsgálja a pályázatot, és amennyiben szükséges, hiánypótlásra vagy a tételek korrigálásra szólítja fel a Pályázatírót. Amennyiben hiba és hiánymentes akkor dönt arról, hogy támogatható -e, megállapítja az állami támogatás mértékét.

 

  1. Pályázatíró közbeszereztetési eljárás, vagy (időközben bekövetkezett jogszabályváltozás miatt elegendő) versenyeztetés útján kiválasztja a Társasház megbízott Közös Képviselőjével a legkedvezőbb ajánlattevőt. (Ebben a fázisban már nem tervezett költségvetésről beszélünk hanem a tényleges kivitelezési költségről.)

 

  1. Társasház által megbízott Közös Képviselő szerződést köt a Fővállalkozóval.

 

  1. Közös Képviselő eljuttatja a szükséges dokumentumokat az Önkormányzatnak, aki megköti a Társasházzal a Támogatási Szerződést.

 

  1. Elkezdődik a beruházás

1.    részszámla (33-45% készültségnél) Társasház önrész

2.    részszámla (általában 66-75 % készültségnél) Önkormányzati Támogatás a Társasház elkülönített számlájára, onnan kerül tovább utalásra.

3.    végszámla - Állami Támogatás, amely akkor kerül kifizetésre ha az ÉMI Kft. megbízott embere hiba és hiánymentesen átveszi a házat, illetve az ÉMI Kft. ellenőrzi azt is, hogy a beruházás a pályázatban foglaltaknak megfelelően valósult e meg, mind minőség, mind mennyiség terén.

 

A fent leírtakkal alapján jól követhető hogy az Önkormányzat sem a Pályázatíró sem a Kivitelező kiválasztásában nem vett részt, mindez a lakóközösségek hatáskörébe tartozott.

 

Az Önkormányzatnak nem áll módjában beleszólni a lakók egymás között és a Közös Képviselő közti vitákba, ez a ház belügye és az erre vonatkozó jogszabályok szerint csak a Társasház tulajdonosai tudnak eljárni az Önkormányzat nem.