gyorslinkek
Helyi hírek
Ügyintézés
Legyen a vendégünk
Kössön üzletet nálunk
  
Német nyelv Angol nyelv Magyar nyelv
Képviselő-testületi ülés: beszámoló a közbiztonság helyzetéről
Nyomtatható verzió Cikk ajánlása
Az áruházak területén nőtt, a városban csökkent a bűncselekmények száma 2008-ban – derült ki a kapitányság vezetője, Szigeti János alezredes beszámolójából, amely a képviselő-testület az április 23-án tartott ülésén hangzott el. A nap folyamán többek között elfogadták a tavalyi költségvetés végrehajtásáról szóló előterjesztést is. Mivel nem sikerült valamennyi napirendi pontot megtárgyalni, az ülés május 6-án folytatódik.
A napirend megszavazásakor dr. Nagy Tamás (Fidesz-KDNP) kifogásolta, hogy az általa sürgősséggel benyújtott előterjesztés nem szerepel a napirendek között. Wittinghoff Tamás polgármester ezt azzal indokolta, hogy az SZMSZ szerint meg kell jelölni a sürgősség indokát, és ezt dr. Nagy Tamás elmulasztotta. Így, mivel nincs előtte formailag hibátlan előterjesztés, nincsen mit napirendre venni.

Török István (Fidesz-KDNP) egy olyan előterjesztést nyújtott be, amely arra vonatkozik, hogy az 1. számú Posta épületének megvásárlásával kapcsolatos tárgyalásokba kapcsolódjanak be a képviselők is. A tárgyalások célja, hogy a posta jelenlegi épületét az önkormányzat a Templom téri fejlesztése során közösségi célra hasznosíthassa, egy más helyen pedig épüljön új, korszerű postahivatal.
Dr. Szabóné Müller Timea (MSZP) szerint szokatlan és visszatetsző lenne, ha bármely cég, így a Magyar Posta vezérigazgatójával is az önkormányzat képviseletében nem a polgármester, hanem a képviselők egy csoportja tárgyalna. A vita során kiderült, mindenki fontosnak tartja, hogy legyen egy korszerű, új postája Budaörsnek, és a jelenlegi épületet használja más célra az önkormányzat. Végül napirendre vették az előterjesztést, és konszenzus látszott kialakulni abban, hogy az újrakezdődő tárgyalásokat eleinte a polgármester bonyolítsa, és majd később kapcsolódjanak be a képviselők. A polgármester megjegyezte, hogy nehézséget fog okozni a jelenlegi szabályozási terv - amit a maga részéről ellenzett -, mert az nem teszi lehetővé normális méretű, új épületek felhúzását a főút mentén, a belvárosi területen.

Napirend előtt Bíró Gyula (SZDSZ) arról számolt be, hogy a 24 tantermes iskola műszaki bejárásán úgy tapasztalták, rendben halad az építkezés. Kifogásolta viszont, hogy Ritter Imre (Fidesz-KDNP) olyan kijelentést tett a bejáráson, hogy nem kell erőltetni a szeptemberi végi átadást, ráér az a jövő évig is.
Ritter Imre szerint senki nem vitathatja el azt a jogát, hogy elmondhassa a véleményét, amelyet régóta fenntart. Ma is meggyőződése, hogy felesleges pénzpocsékolás irreálisan erőltetett ütemben építtetni az iskolát. Ez a kapkodás csak hibákhoz vezethet.
Wittinghoff Tamás szerint erkölcsileg nincs joga senkinek ahhoz, hogy egy képviselő-testületi döntéssel szemben. Megkérdőjelezze az átadás időpontját, méghozzá éppen a kivitelezővel folytatott tárgyalások során. Az építőket egyébként szigorúan kötik a közbeszerzésben rögzített határidők.

Jelen Károly (MSZP) arra kérte a BTG Kft vezetését, hogy a lomtalanítások idején fokozottabban ügyeljenek a tisztaságra.

Kovács Ida Mária (Budaörsi Vállalkozók Egyesülete) kifogásolta, hogy a kerékpárút építése során keletkezett sittet nem hordták el a kivitelezők. Zolnai Márton, a Városépítési Iroda vezetője, megnyugtatta, hogy nagyon szépen helyre fognak állítani mindent. Ugyanezt erősítette meg Takács Viktor (MSZP) is, aki arról számolt be, hogy az ott élők is segítik az eredeti állapot helyreállítását.

Többen is szóvá tették, hogy a főutcát sokkal jobban megviselte a tél, mint ahogyan az egy pár éve elkészült úttól elvárható lenne. Nehezíti a városban a kátyúzást, hogy az utak egy része állami, más részük önkormányzati fenntartású, illetve a közbeszerzések sem haladnak gyorsan.
Wittinghoff Tamás megjegyezte, hogy nincs erre keret az önkormányzatnál, minden erre a célra fordítható pénzt a BTG-hez csoportosítottak át.
Káhn János (Fidesz-KDNP), a BTG felügyelő bizottságának elnöke közölte, hogy éppen ezért, a nyertes vállalkozókkal két évre kötnek szerződést.

Első napirendi pontként az önkormányzat 2008. évi költségvetési rendeletének végrehajtásáról szóló beszámolóval foglalkoztak a képviselők. A hosszú vita során két markáns álláspont kristályosodott ki.
Wittinghoff Tamás és a liberális képviselők szerint nem jó, hogy ennyi pénz, több mint 5 és fél milliárd forint maradt meg, és ez az összeg a bankban áll. Ez is azt jelenti, hogy a város messze nem él a lehetőségeivel. A polgármester felmutatott egy grafikont, amelyen világosan látszott, hogy sokkal erőteljesebb a bevételek növekedése, mint a beruházások ütemének emelkedése. Pedig a gazdasági válság idején - tette hozzá - éppen azzal segíthetnék a vállalkozásokat, ha felgyorsítanák a beruházásokat, és minél több dolgot építenének.
Ritter Imre (Fidesz-KDNP) szerint az impozáns számok magukért beszélnek. Sikerült bebizonyítaniuk, hogy hitel nélkül is megy. A baloldal és a liberálisok csak fanyalognak az eredményeken. Megjegyezte azt is, hogy a hivatalban akadnak olyanok, akik akadályozni szeretnék a beruházásokat.
Ezt később Wittinghoff Tamás polgármester határozottan visszautasította a hivatal védelmében.
Romsics Sándor (Budaörsi Vállalkozók Egyesülete) szintén azt az álláspontot védte, hogy előnyös az, hogy felhagytak a hitelfelvételek gyakorlatával. Mint mondta, könnyen úgy járhattak volna, mint sok család Magyarországon, akik most képtelen fizetni a részleteket. Szerinte Budaörs esetében is nagyok a kockázatok, hiszen csak egyetlen jelentős bevételi forrásuk van, az iparűzési adó. Ha az megszűnne, vagy csökkenne, azonnal bajba kerülne a város.
Dr. Szabóné Müller Timea (MSZP) azt tette szóvá, hogy a konzervatív oldal a 24 tantermes iskola építését is saját sikerei közé sorolja, holott, ha korábban nem akadályozzák a beruházást, már rég oda járnának a gyerekek.
Kálóczi Imre (Fidesz- KDNP) azt emelte ki, hogy a nyílt közbeszerzési eljárásokkal jelentősen leszorították az útépítések költségeit.
Wittinghoff Tamás polgármester ezzel szemben annyit jegyzett meg, nehéz megállapítani, hogy a csökkenés miből következett. Mindenki tudja, hogy a cégek a túlélésük érdekében egészen irreális áron vállalják el manapság a munkákat.
Török István (Fidesz- KDNP) szerint igazolódott az a döntésük, hogy 8 százalékkal megkurtították a polgármesteri hivatal költségvetését, hiszen ez semmiféle funkcionális zavart nem okozott.
Molnár Vilmos (Fidesz- KDNP) a hitelfelvételekkel kapcsolatban tett megjegyzéseket. Úgy vélte egyáltalán nem olyan kedvezőek a jelenleg futó hiteleink konstrukciói, mint ahogyan azt a városvezetés időnként beállítja.
Káhn János (Fidesz- KDNP) a csapadékvíz elvezetés terén elért eredményeket méltatta.
Ritter Imre (Fidesz- KDNP) azt közölte, hogy a hivatalban dolgozók többsége példásan végzi a munkáját, de fenntartja álláspontját, hogy néhányan akadályozzák a feladatok teljesítését a beruházási területen. Kiemelte azt is, hogy tavaly a 600 milliós adósságtörlesztési kötelezettség mellett 700 milliós kamatbevétel keletkezett. Ez akkora összeg, amelyből 21 panelépület teljes szigetelési munkálataihoz hozzá tehette a szükséges önrészt az önkormányzat.
Wittinghoff Tamás polgármester arról beszélt, hogy néha úgy állítja be a konzervatív oldal a hitelfelvétel kérdését, mintha azt csak öncélúan akarnák igénybe venni, és nem azért, hogy a városban élők számára fontos dolgokat építsenek.
Dr. Szabóné Müller Timea (MSZP) egy példával illusztrálta a hitelfelvétel körül kialakult helyzetet: Egy családnak bőven megvan a pénze arra, hogy vegyen egy jó autót. Mégis elhalasztják a vásárlást, és a pénzt a takarékba teszik. Év végén boldogan kiveszik az addig felgyülemlett kamatot, és vásárolnak rajta két kerékpárt. Nos, így bánik a konzervatív oldal is a város pénzével - mondta.
Bár a polgármester többször sürgette a vita berekesztését, miután rengeteg előterjesztést kell még megtárgyalni, az mégis több óráig tartott. Ritter Imre (Fidesz- KDNP) szerint a költségvetés megalkotása és a teljesítés kiértékelése a két legfontosabb téma, amivel egy testületnek foglalkoznia kell, ezért erre nem szabad sajnálni az időt.
Végül az előterjesztést, amely az előző évi költségvetés teljesítésének tényszámait tartalmazta, egyhangúan elfogadták.
Ugyancsak mindenki egyetértett a 2009 évi költségvetési rendelet módosításával.

Szintén valamennyi képviselő megszavazta „A felnőtt és gyermek személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról szóló rendelet módosítását." Ebben a térítési díjak mértékében történtek változtatások. Az étkeztetés, a házi segítségnyújtás, a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, az időskorúak és fogyatékosok nappali ellátása, illetve a támogató szolgáltatások igénybevételének térítési díjait határozták meg az idei országos költségvetési törvényben rögzített normatívák figyelembe vételével.

Ezt követően a Budaörsi Rendőrkapitányság vezetője, Szigeti János alezredes beszámolóját hallgatták meg a 2008-as év közbiztonsági helyzetéről.
A Budaörsi Rendőrkapitányság illetékességi területéhez 21 település tartozik, 30 bevásárlóközpont és 20 ezer hétvégi ház. Ezzel próbálta érzékeltetni feladataik méreteit a kapitányság vezetője, majd hozzátette:
A jelzéssel rendelkező utak hossza illetékességi területükön mintegy 605 km. Forgalomszámlálási adatok alapján, csak ezeken az utakon naponta több mint 70.000 személygépkocsi halad át.
Szűken véve Budaörs közigazgatási területén tavaly 1823 bűncselekmény történt, ez 10 százalékos növekedés a tavalyihoz képest. Ám, ha azt is hozzátesszük, hogy az áruházak területén ez az emelkedés 43 százalékos, akkor kiderül, hogy ténylegesen a város területén enyhe csökkenés volt tapasztalható. Ennek ellenére még mindig sok olyan esemény történik, ami irritálja a lakosságot.
Évek óta a legnagyobb kihívás a vagyon elleni bűncselekmények, ezen belül a betöréses lopások, a gépjárművekkel kapcsolatos bűncselekmények számának csökkentése.
Az ismertté vált bűnelkövetők vizsgálata során megállapítható, hogy azok jelentős részben nem a kapitányság illetékességi területén laknak. A felderítést nehezíti, hogy az elkövetők Budapestről illetve vidékről érkeznek területünkre, amit a bűncselekmény elkövetése után azonnal el is hagynak, és az eltulajdonított értéktárgyak értékesítésére is illetékességi területünkön kívül kerül sor.
A bűncselekmények jelentős hányadát (70%) a vagyon elleni bűncselekmények teszik ki. Az elkövetők anyagi haszonszerzés reményében egyre „bátrabbá", agresszívabbá válnak, többet kockáztatnak.
A bűnözők egyre leleményesebbek és „képzettebbek". A betöréses, illetve besurranásos lopások majdnem minden esetben nyomszegények. Ha nyomrögzítésre is kerül sor, abból megállapítható, hogy az elkövetők majd mindenen esetben kesztyűt használnak.
A rablások számában enyhe emelkedés mutatható ki, a tavalyi évhez képest. A veszélyeztetett személyek köre továbbra is a fiatalok közül kerül ki, és a bűncselekmények többsége mobiltelefonok, illetve készpénz megszerzésére irányul.
A Budaörsi Rendőrkapitányság illetékességi területén az egy rendőrre jutó lakosok száma: 830 fő. Amennyiben csak a közterületen szolgálatot teljesítő rendőröket vesszük figyelembe, úgy ez a szám: 2.275 fő/rendőr.
Sajnálatosnak nevezte a kapitány, hogy 2007. évhez képest a közterületi jelenlét, egy főre vetítve 11,2 százalékkal, órákra lebontva 27,1%-al csökkent.
Ennek egyik oka a létszámhiány, a státuszok közül jelenleg 15 nincsen betöltve, és alkalomszerűen sok rendőrt vezényelnek el a fővárosba, különböző rendezvények biztosítására. Tavaly 14 alkalommal rendeltek be tömegrendezvényekre, összesen 218 főt, 4433 órában.
Ezért állapíthatta meg maga a kapitány, hogy: „A közterületi rendőrlétszám drasztikus csökkenése a bűnelkövetőknek kedvez."
A Budaörsi Önkormányzat által „vásárolt" rendőrökkel próbálják meg pótolni ezt a hiányt.
Számokban kifejezve, tavaly 610 fő rendőr, 6017 órában teljesített közös szolgálatot közterület felügyelővel, mindösszesen 2090 esetben intézkedve.
A testület egyhangúan elfogadta a kapitány beszámolóját.

Ugyancsak teljes volt az egyetértés a Budaörsi Köztemető üzemeltetéséről szóló tájékoztatóval kapcsolatban, valamint azt is helyeselte mindenki, hogy induljon el az Odvashegy-Hegyalja utca és környékének rendezése.

Ellenszavazat nélkül fogadták el azt az előterjesztést is, amely arra irányult, hogy vizsgálják meg egy ideiglenes kispiac kialakításának lehetőségét a CBA környékén, hosszabb távon pedig időszaki piac kialakítását a Templom téren.

Mivel az SZMSZ szerint csak 14:30-ig tarthat a testületi ülés, a polgármester ebben az időpontban berekesztette a tanácskozást. A nap folyamán az első 7 napirendi pontot sikerült megtárgyalni a 36-ból. A félbeszakadt ülést május 6-án, reggel fél 9-kor folytatják.


2010-08-12 13:13

Vissza