gyorslinkek
Helyi hírek
Ügyintézés
Legyen a vendégünk
Kössön üzletet nálunk
  
Német nyelv Angol nyelv Magyar nyelv
Százmilliós támogatás helyi kisvállalkozásoknak - Ülésezett a képviselő-testület
Nyomtatható verzió Cikk ajánlása
Több mint hatvan napirendi pontot tárgyalt meg a képviselő-testület a március 24-25-én megtartott ülésén. Többek között döntés született a hagyományos technológiával épült ingatlanok energiatakarékos átalakítását támogató pályázat meghosszabbításáról. Valamint megszavazták a 288-as busz új, kibővített útvonalát.
A napirend elfogadása előtt dr. Nagy Tamás (Fidesz-KDNP) kérte, ne vegyék tárgysorozatba azt a nyilatkozatot, amely elítélte volna a Fideszt, amiért helyi vezetői február 8-án, a Városháza épületében tartott sajtótájékoztatójukon azt állították, hogy „…a Budaörsi Polgármesteri Hivatal több mint egymilliárd forint közpénzt fizetett ki törvénytelenül az uszoda-beruházás csődbement kivitelezőjének.” A nyilatkozat tervezet ezzel szemben azt deklarálta volna „… az uszoda-sportcsarnok beruházással kapcsolatos kifizetésekről minden esetben testületi döntések születtek, ezért törvénytelen kifizetések nem történhettek, és nem történtek.”
A jobboldali többség nem szavazta meg az előterjesztés napirendre kerülését.
Wittinghoff Tamás polgármester bejelentette, hogy feljelentést tett az ügyben rágalmazás miatt többek között dr. Nagy Tamással szemben, és az ügyészségről visszajelzést kapott, hogy megindították az eljárást. Ezzel egyidejűleg sajtó helyreigazítási kérelemmel fordult valamennyi olyan orgánumhoz, amely lehozta ezt a valótlan hírt. Mint fogalmazott: reméli, hogy nagyon gyorsan ki fog derülni az igazság, és lelepleződnek a rágalmazók, akik nem csak az ő, és a hivatal, hanem az egész város rossz hírét keltették.

Napirend előtti felszólalásában Török István (Fidesz-KDNP) azt kifogásolta, hogy Bóbita utca felújítása során a teherautók szállítási útvonalát nem választották ki szerencsésen. A Városépítési és Városüzemeltetési Iroda vezetője tájékoztatta, hogy a teherszállítás már befejeződött.

Sánta Áron (Fidesz-KDNP) sürgette, hasson oda az önkormányzat, hogy a Fővárosi Vízművek fejezze be tisztességesen a beruházásaihoz kapcsolódó út-helyreállítási munkálatokat.

Bíró Gyula a buszvégállomás környékén kialakult állapotokat vélte tarthatatlannak. Kérte, hogy a rendőrség és a közterület-felügyelet próbálja meg eltávolítani onnan az illegális árusokat.

Dr. Kisfalvi Péter (MSZP) több részletet szeretett volna megtudni, arról, hogy milyen tanulmányútra csoportosítottak át pénzt a Passiójáték céltartalékából.

Ritter Imre (Fidesz-KDNP) a testületi ülés tévéközvetítését is felhasználta, hogy figyelmeztesse Budaörs lakóit, a Kőhegyi barlang életveszélyessé vált, mázsás kőtömbök szakadnak le a mennyezetéről.
Wittinghoff Tamás közölte, hogy a barlang állami tulajdonban van, de ha megoldást akarnak ebben az ügyben, akkor biztosan be kell kapcsolódnia az önkormányzatnak is.

Dr. Vándor András (MSZP) sürgette a horvátországi Pulával megkötendő testvérvárosi szerződés mielőbbi aláírását.

Dr. Nagy Tamás (Fidesz-KDNP) arról érdeklődött, hogyan állnak a tárgyalások a Postával, amelyek végső célja, hogy egy a jelenleginél tágasabb és korszerűbb hivatalt kapjon a város.  A polgármester elmondta, hogy egyre újabb szempontok merülnek fel a Posta részéről, de reméli, hogy hamarosan pont kerül az ügy végére.

Dr Ritter Gergely arra hívta fel a figyelmet, hogy jelzéseket kapott a Szép utca, és a Bor utca több lakójától, akiknél repedeznek a falak.

A napirend előtti felszólalások után meghosszabbította a képviselő-testület annak a rendeletnek a hatályát, amelynek alapján a hagyományos technológiával készült épületekben élők is pályázhatnak energia-megtakarítást eredményező korszerűsítésekre és felújításokra megújuló energiaforrások felhasználásával. A pályázat új benyújtási határideje november 30.

Hosszas vita bontakozott ki annak a javaslatnak a nyomán, amely változtatási tilalmat szeretett volna elrendelni a Clementis – a Tavasz – az Őszibarack utcák, illetve a Budapesti út által határolt területre. A kezdeményezők azért kérték a tilalmat, mert így akarják megakadályozni a jelenlegi szabályozás alapján jogszerűen építhető – szerintük túlméretezett – társasházak elszaporodását.
Wittinghoff Tamás azt kifogásolta, hogy már többedszer fordul elő, hogy folyamatban lévő ügyeket próbálnak megakadályozni tilalom elrendelésével, illetve a településszerkezeti terv megváltoztatásával. Ez veszélyezteti a jogbiztonságot, sőt azok esetében, akiket a majdani változtatás miatt érdeksérelem ér, akár a kártérítés követelése is szóba jöhet. Egyébként a folyamatban lévő építkezéseket egy ilyen tilalom már nem állíthat le. Miközben az ott élők szinte a legkisebb beavatkozásokat sem végezhetik el saját ingatlanaikon.
Csík Edina, főépítész szerint túlságosan sok illúzió kötődik az új szabályozáshoz. Ma sem annyira megengedő ez, az pedig elképzelhetetlen lenne, hogy a főút környékén a beépíthetőséget levigyék 15-20 százalékra.
Sánta Áron (Fidesz-KDNP) úgy érvelt, hogy meg kellene őrizni azt a városképet, amit eleink ránk hagytak.
A polgármester arra figyelmeztette, hogy időnként kettős mércével mérnek a jobboldalon, hiszen például a plébánia csak úgy készülhetett el, hogy csaknem száz százalékos beépíthetőséget tettek lehetővé számukra.
Ritter Imre (Fidesz-KDNP) azt érzékeli, hogy a budaörsiek többségét zavarják a városképet eluraló nagy épületek. Ezért sürgetik a szabályozási terv módosítását, amit gyorsan is el lehet végezni, ha mindenki akarja.
Végül nem szavazták meg a változtatási tilalmat, de dr. Nagy Tamás javaslatára felkérték a polgármestert, hogy készíttessen tájékoztató anyagot arról, hogy a településszerkezeti terv és Budaörs óvárosi részeinek szabályozási terveinek módosítása tárgyában dátum szerint mikor, milyen lépések történtek.

A testület nem járult hozzá az egyes alapszolgáltatások működtetéséről szóló határozat módosításához, így az eddig a Támasz Szociális Gondozási Központ által ellátott szociális alapszolgáltatási feladatokra közbeszerzési eljárást írnak ki.
Ritter Imre kifogásolta, hogy kérése ellenére sem kapott előzetesen írásban részletes tájékoztatást arról, hogy valóban eredményezett-e megtakarítást bizonyos szociális feladatok kistérségi formában való ellátása. Hozzátette, hogy csupán annyit kért, mint amennyit minden intézményüktől megkövetelnek.
A Budaörsi Kistérségi Társulás Munkaszervezetének vezetője, Egri Péter konkrét számokkal igazolta, hogy minden évben jelentős megtakarítást hozott ez a lépés, miközben egyre több feladatot láttak el. Azt sem tartotta jelentéktelen eredménynek, hogy Budaörs is hozzájárult, az egész kistérségben elérhetőek legyenek bizonyos szolgáltatások, méghozzá meglehetősen magas színvonalon. Egyébként – tette hozzá, a kistérségi munkaszervezet nem része a Polgármesteri Hivatalnak, beszámolóik nem ugyanolyan szerkezetűek, mint az önkormányzati intézményeké. Azt viszont elismerte, hogy jó lett volna írásban is kiosztani a szóbeli beszámolóját.
A testület végül elfogadta a beszámolót. 

A képviselő-testület nem járult hozzá, hogy Budaörs Német Nemzetiségi Önkormányzata további hosszabbítást kapjon a korábbi támogatási pénzekkel kapcsolatos elszámolásra.

Biztosították a képviselők a szükséges önrészt – négy és fél millió forintot - ahhoz, hogy a Jókai Mór Művelődési Központ elindulhasson egy érdekeltségnövelő pályázaton, amely révén javíthatja működésének technikai feltételeit.

A testület döntése nyomán május elsején kiírják azt a pályázatot, amely százmillió forinttal támogatja a helyi mikro- és kisvállalkozásokat. A pályázat célja, hogy versenyképességük növelése érdekében, a működési, pénzügyi terheik csökkentéséhez, illetve foglalkoztatási lehetőségeik javításához járuljon hozzá. Az október 31-éig nyitott pályázatra folyamatosan lehet benyújtani a támogatási kérelmeket, amelyeket a tervek szerint két szakaszban bírálnak majd el. Előnyt élveznek azok, akik a támogatásból új munkahelyeket is teremtenek, illetve megváltozott munkaképességű munkavállalókat is alkalmaznak. A pályázat előfinanszírozott, de a pályázóknak 25 százalék önrészt kell biztosítaniuk.

Jóváhagyták a 288-as jelzésű buszjárat új, a kamaraerdeiek által is javasolt útvonalát. A változtatás különösen a Kamaraerdőn élők számára jelent majd segítséget.

Forrást csoportosítottak át a Vasút utca - Kinizsi utca - Kamaraerdei út csomópontjának kiépítéséhez. 

Arról is határoztak, hogy hárommillió forintért zajszintmérő készüléket vásárol a város.

Elfogadták a Köztemető üzemeltetésére vonatkozó negyedéves tájékoztatót. Ugyancsak jóváhagyták a temető belső bővítését lehetővé tévő javaslatot.

Pontosította a testület azokat a feltételeket, amelyek teljesítése esetén megelőlegezi az önkormányzat a panelfelújításhoz kapcsolódó állami támogatást.

A Budaörsi Polgárőr Kiemelten Közhasznú Egyesület idén 9 millió forintos támogatásban részesül a képviselők döntése alapján.

A testület elfogadta a térfigyelő rendszer fejlesztésével kapcsolatos tájékoztatást.

Elfogadták, illetve néhány esetben elszámolási határidőt módosítottak a helyi kiadványok támogatásával kapcsolatban.

Ugyancsak elfogadták a civil szervezetek és alapítványok 2009. évi elszámolásait és beszámolóit.

Valamivel több, mint 13 millió forinttal támogatja a testület a Budaörs Rádió működését.

Négymillió forinttal segíti az önkormányzat az általános iskolások lisztérzékenységi szűrőprogramját.

Több mint tízmillió forintot fordítanak idén a Budaörsön élő 50-70 évesek szűrőprogramjának folytatására és kiterjesztésére. 

Kifejezetten sikerprogramként értékelték a családi napközik rendszerének kiépülését, amelyeket komoly összeggel támogat a város. A korábbiak mellett újabb három családi napközi kap támogatást a testület döntése értelmében.

Elfogadta a testület az Idősek Karácsonyáért Közalapítvány 2009 évi működéséről szóló beszámolót, amiből kiderült, hogy a tavalyi évben több mint 11 millió forintot költött el a szervezet a kitűzött céljára.

Az Alsószállás fejlesztési programjának keretében felhatalmazták a polgármestert, hogy kösse meg a településfejlesztési együttműködési szerződést az Alsószállásért Egyesülettel.


2010-08-12 13:00

Vissza