gyorslinkek
Helyi hírek
Ügyintézés
Legyen a vendégünk
Kössön üzletet nálunk
  
Német nyelv Angol nyelv Magyar nyelv
Képviselő-testületi ülés: Jövőre is támogatják a családi napköziket
Nyomtatható verzió Cikk ajánlása

A november 30-án tartott ülésén elfogadta a testület a budaörsi csatorna közművek 2012-es felújítási és rekonstrukciós tervét. A következő évben bruttó 246 millió forintot fordíthatnak erre a célra. Arról is döntöttek, hogy Budaörsön nem emelkednek a temetkezési díjak.


Napirend előtti felszólalásában Laczik Zoltán (MSZP) arról érdeklődött, hogy érkeztek-e már friss népszámlálási adatok az önkormányzathoz, illetve a kérdezőbiztosok mikor jutnak a pénzükhöz.

Wittinghoff Tamás polgármester válaszában közölte, eddig nem kaptak új, Budaörsre vonatkozó információkat, a pénz pedig központi forrásból jön majd, de még nem érkezett meg.

 

dr. Czuczor Gergely (Fidesz-KDNP) az Öntő utcában keletkezett süllyedésre hívta fel a figyelmet. Köszönetet mondott a frankhegyiek nevében azért, hogy végre megépült a Zengő utcai támfal.

 

Sánta Áron (Fidesz-KDNP) arról érdeklődött, hogy mikor fejeződnek be a kábelfektetési munkálatok városszerte és ki fogják-e javítani azokat a hibákat, amelyek már most előre vetíthetőek.

Lőrincz Mihály Műszaki Ügyosztály vezetője közölte, hogy egy garanciával végzik a munkát, ami a napokban befejeződik.

 

Stifft Nándor (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) köszönetét fejezte ki, hogy az OTP házaknál az úthibákat gyorsan és példás minőségben helyreállították.

 

Bíró Gyula (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) arról beszélt, hogy a lakótelep parkjaiban egyre több a hajléktalan. A testületnek tárgyalni kellene erről a kérdésről - javasolta.

 

Első napirendi pontként módosították a város 2011. évi költségvetési rendeletét. Ilyenkor a korábban meghozott, a költségvetést is érintő testületi döntések következtében szükségessé vált számszaki módosításokat vezetik át a rendeletben.

 

Az önkormányzat vagyonáról való rendelkezési jog gyakorlásának szabályairól szóló rendeletet is módosították, amely az önkormányzati törzsvagyon körébe tartozó korlátozottan forgalomképes vagyonelemeket - ezek a közművek, az intézmények és a középületek, továbbá a helyi önkormányzat által ebbe a körbe sorolt ingók és ingatlanok - tartalmazza. Úgy döntöttek, hogy a korlátozottan forgalomképes vagyoni elemek között nem indokolt külön kiemelni a Polgármesteri Hivatalt, mivel egy épület nem a megnevezésétől, vagy tulajdoni helyzetétől, hanem közszolgáltató, közhasználati funkciójától válik középületté.

 

Nem emelkednek jövőre a temetkezési díjak a városban a testület döntése nyomán.

 

A képviselők rendeletet alkotottak a személygépjárművek elhelyezésének szabályairól. Vagyis arról, hogy milyen rendelkezések alapján kell parkolóhelyeket kialakítaniuk a gazdálkodó szervezeteknek, illetve a társasházaknak. Arra is vonatkozik a szabályozás, hogy milyen módon és mennyiért lehet megváltani ezt a kötelezettséget.

Sánta Áron (Fidesz-KDNP) szerint meg kell akadályozni, hogy egyes vállalkozók és társasház építők úgy bújjanak ki a parkolóhelyek létesítésének kötelezettsége alól, hogy egy összegben megváltják azt.

Wittinghoff Tamás felhívta a figyelmét, hogy ez a rendelet éppen ezt a kérdést kívánja rendezni. A korábbiaknál is szigorúbb szabályokat tartalmaz arra, hogy az új beruházásoknál mindenképpen teljesüljön ez a kötelezettség. A megváltás lehetősége csak azokra vonatkozik, akik már korábban építkeztek, illetve a körülmények tényleg kizárják parkolóhelyek létesítését.

A rendeletben, amelyet elfogadott a testület többsége, 400-ról 600 ezer forintra emelték egy-egy parkolóhely megváltásának díját.

 

Pályázatot ír ki a testület a Csicsergő Óvoda intézményvezetői helyének betöltésére. Ritter Imre, kisebbségi szószóló közölte, hogy a német nemzetiségi önkormányzat is egyetért a kiírással, egyúttal kérte, hogy az elbírálásba is vonják be őket.

 

Több általános iskola SZMSZ-ét is módosítani kellett amiatt, hogy ezek kistérségi fenntartásba kerültek.

 

Budaörs Kistérség Többcélú Társulása 2011. évi működéséhez további 839 ezer forinttal járult hozzá a képviselő-testület.

 

Biztosítottak a Kistérségi Irodában három fő alkalmazásához szükséges forrást is.

 

Több ponton módosították azt a megállapodást, amely Budaörs Város, a Törsvíz Kft valamint a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. között jött létre, és célja a budaörsi szennyvíz bevezetése a fővárosi hálózatba.

 

Ugyancsak módosították a Magyar Posta Zrt-vel kötött adásvétellel vegyes csereszerződést. Úgy döntöttek, hogy az adásvételhez kapcsolódó 121 millió forint kifizetése a meglévő hitelkeret 2011. évi felhasználásával történjen.

 

A Városi Régészeti Kiállítás üzemeltetési szerződését 2014. december 31-éig meghosszabbították.

 

Elfogadta a testület a budaörsi csatorna közművek 2012-es felújítási és rekonstrukciós tervét. Jövőre bruttó 246 millió forintot fordítanának erre a célra. Arról is döntöttek, hogy a Törsvíz Kft. az általa bérelt eszközökért 2012-ben bruttó 54 millió forintot fizessen.

 

Jóváhagyták a BKV-val kötött, 2012-es tömegközlekedési szolgáltatásra vonatkozó szerződést. A város a 288-as és 289-es járatokért 122 millió forintot fizet. A 40-es, a 240E, 40E, 140E, 188E és a 940-es buszokéért pedig 214 millió forintot.

Többen szóvá tették, kevesen tudnak arról, hogy a városon belül 160 Ft-os helyi jeggyel is lehet utazni, illetve jó lenne, ha ezt a jegyet több helyen árusítsák.

Wittinghoff Tamás jelezte, a BKV át fog térni arra, hogy csak elől lehessen minden járaton felszállni, és akkor jegyet a buszvezetőtől lehet majd venni.

 

Másfél millió forintot fordítanak arra, hogy emléktáblákat helyezzenek el a budaörsi Helyi Érdekű Vasút egykori nyomvonalán.

 

A 2010. évi rendkívüli esőzések következtében Budaörs Város területén több közút, partfal, rézsű, magáningatlan károsodott, melyhez Városépítési Iroda több mint 10 alkalommal rendelt ki talajmechanikai vagy igazságügyi szakértőt. 2011 évben ismét több olyan jellegű károsodás jelentkezett a város területén, mely az önkormányzat kezelésében lévő közút állapotát veszélyeztette, és amelyhez talajmechanikai szakvéleményt, és a szükséges intézkedés tervdokumentációját volt szükséges megrendelni. 2011 hátralévő részére, és a 2012 év elején a téli időszakban esetlegesen előálló helyzetekre tekintettel a „Talajmechanikai és geodéziai mérések” elnevezésű költségvetési sorra egymillió forintot helyeztek el.

 

Kezdeményezte a testület a Budaörs Város Nyugalmáért közalapítvány megszüntetését. Erre azért került sor, mert egy új jogszabály a belügyminiszter irányítása alá tartozó rendvédelmi szervek esetében kizárta a közalapítványok által nyújtott adományok elfogadását. Ez alapjaiban kérdőjelezte meg a Közalapítvány további jogszerű működésének lehetőségeit, figyelemmel arra, hogy a szervezet tevékenysége az elmúlt időszakban jellemzően a rendőrség különböző formában történő támogatásában (pl. objektumőrzési feladatok megfinanszírozása, bérelt gépkocsi haszonkölcsönbe adása, felajánlással szerzett bútorok és berendezési tárgyak ajándékozása) realizálódott. Az Alapítótól származó pénzeszközökön kívül a Közalapítvány jelenleg nem képes rendszeres külső forrás bevonására.

A későbbiekben más jogi formát találnak majd arra, hogy a rendőrségnek szánt támogatások eljussanak a címzetthez.

 

Bár elég hosszasan vitatkoztak a képviselők a 15. Budaörsi Fesztivál jövő évi helyszínéről, végül úgy döntöttek, hogy az előterjesztést leveszik a napirendről.

Wittinghoff Tamás amellett érvelt, hogy a két naposra tervezett fesztivál egyik napját a Sportcsarnokban tartsák, a másik viszont maradjon meg abban az utcabál formában, ahogyan az elmúlt években ezt a budaörsiek megszerették.

Filkey Péter (Fidesz-KDNP) szerint az Sportcsarnok mellett kellene megtartani az utcabált, ahogyan azt a szervező kéri. Szerinte ezzel tehermentesítenék a belvárost, segítené ez a rendezvény is, hogy minél többen megismerjék a Sportcsarnokot.

Stifft Nándor (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) érthetetlennek nevezte, hogy miért kell változtatni azon, ami eddig sikeresen működött.

Kálóczi Imre (Fidesz-KDNP) azt jegyezte meg, hogy a Sportcsarnok melletti területen induló Solaris projekt építkezéseinek beindulása is zavarhatja ezt a programot. Ő javasolta, hogy vegyék le napirendről és az illetékes bizottság december 15-éig pontosítsa az elképzeléseket.

 

Elbírálta a testület a Városi Sportcsarnok használatára érkezett kérelmeket, amelyeket az önkormányzat részére biztosított 10 napos keretből elégítenek ki. A görög és a német kisebbség mellett a Budaörsi Kézilabda Egyesület kapott egy-egy napot térítésmentesen Görög Est, Sváb Bál, illetve Sportbál rendezvényekre.

 

Ugyancsak hosszabb vita nyomán döntöttek arról, hogy milyen módon csatlakozzon az önkormányzat a „Mária út” kezdeményezéshez. A Mária út egy több mint 1400 kilométeres zarándok- és turistaút hálózat Máriazelltől Csíksomlyóig. Az elképzelések szerint Budaörs is egy állomása lenne ennek az útnak. A cél megvalósítására létrejött egy civil szervezet, a Mária Út Közhasznú Egyesület, amely nyitott az önkormányzati csatlakozók felé is. A Pest Megyei Önkormányzat levélben kereste meg Budaörs polgármesterét, felkérve, hogy a város, más megyei településekkel összefogva, hozzon létre társulást.

Wittinghoff Tamás kijelentette, hogy turisztikai és szakrális szempontból jó a kezdeményezés, teljes mértékben támogathatónak tartja. A zarándokút létesítése azonban alapvetően vallási célokat szolgál, amelynek megvalósítására alakult is egy civil egyesület. Érthetetlen, hogy miért akar ide beékelődni a megyei önkormányzat egy társulással. Ráadásul egy olyan megye, amely alapfeladataival sem tud megbirkózni, mint a gyermekétkeztetés, vagy az intézmények működtetése. Az egyházi és világi feladatokat szerencsére már jó ideje szétválasztották hazánkban – fogalmazott a polgármester, nem szerencsés hát, ha egy önkormányzat ilyen feladatokat kíván megoldani. Társulásokat önkormányzati feladatok teljesítésére szokás létesíteni, semmi szükség arra, hogy az erre a célra alakult egyesület mellett létrejöjjön egy másik szervezet is. Egyébként az egyesület honlapján Erdő Péter bíboros, prímás, az Esztergom– Budapesti Főegyházmegye érseke pontosan úgy fogalmaz, hogy a koordinációs munkát az adott térség püspökének vezetésével végezzék.

Ezért azt javasolta, hogy a katolikus egyház helyi képviselőjéhez, illetve a püspökhöz forduljanak, és ha ők kérik, csatlakozzanak az egyesülethez is.

Sánta Áront (Fidesz-KDNP) szintén meglepte a megye kezdeményezése, de ha ilyen társulás létrejönne, ahhoz feltétlenül csatlakozzanak - kérte. Emellett támogatná azt is, amit a polgármester javasol.

dr. Czuczor Gergely (Fidesz-KDNP) szerint is jó dolog, hogy megtörtént az állam és egyház szétválasztása, ez azonban nem jelent passzív magatartást az állam részéről. A hitélet gyakorlásának feltételeit aktívan kell biztosítania. Ezt az Alkotmánybíróság is többször megerősítette.

Végül a testület a polgármester által javasolt verziót fogadta el.

 

A Budaörs Német Nemzetiségi Önkormányzata (BNNÖ) elszámolási határidő hosszabbítást kezdeményezett a Régi Budaörsi Családok III. című kötettel kapcsolatban. Emellett kérte, hogy az Ó-temető felújítására előirányzott összegből kétmillió forintot csoportosítsanak át ennek a kötetnek a kiadására.

Wittinghoff Tamás nem tartotta korrektnek, hogy míg mások számára 600 ezerben van limitálva a kiadványok támogatása, addig a BNNÖ esetében pályázaton kívül újabb két millió forintot adnak.

Ritter Imre, a német nemzetiségi önkormányzat elnöke közölte, hogy ők már korábban is jelezték, nekik kevés lesz ez az összeg, mert ez egy komoly helytörténeti kiadvány. Ma nem tudnak sehonnan pótlólagosan pályázati forrást szerezni. Jelezte, hogy több évre visszamenőleg részletes elszámolást készítenek az Ó-temetőben és a Kőhelyen folytatott munkálatokról.

Török István (Fidesz-KDNP) és Laczik Zoltán (MSZP) egyaránt azt kifogásolták, hogy pontos tájékoztatót kértek a testületi ülésig az Ó-temető munkálatairól. Ez azonban nem készült el.

Ritter Imre azzal védekezett, hogy késve kapta meg az értesítést, ezért lehetetlen volt ilyen rövid idő alatt elkészíteni a beszámolót.

Végül megszavazták a kérést.

 

Ugyancsak elfogadták a Budaörs Német Nemzetiségi Önkormányzata azon kérelmét, hogy csoportosítsanak át négymillió forintot az Ó-temető sorról a Kőhegyi Kápolna felújítására.

Ritter Imre jelezte, hogy ez az átcsoportosítás sem fogja veszélyezteti azt, hogy az Ó-temető munkálatai befejeződjenek.

 

Szintén jóváhagyták a Budaörs Kistérsége Mentéséért Alapítvány kérelmét a támogatási elszámolásuk határidejének meghosszabbítására.

 

Egy régészeti kiadvány megjelentetésére pótlólagosan 70 ezer forintos támogatást szavaztak meg.

 

Biztosította a testület a Pitypang Bölcsőde és Gyermekközpont bővítésével kapcsolatos létszámnövekedéséhez szükséges anyagi feltételeket.

 

Az önkormányzat azok esetében, akiknek elutasították a bölcsődei, óvodai felvételét – és a többi feltételnek is megfelelnek – támogatja a családi napközikben való elhelyezését. Az önkormányzati támogatás mértéke 2381 Ft/fő/nap a ténylegesen igénybe vett ellátási napok szerint.

 

Felkérte a testület a polgármestert, hogy folytasson egyeztetéseket az Esze Tamás u. 3. szám alatti épület hosszú távú bérbeadásával kapcsolatban a Szent Benedek Gimnázium és Szakképző Iskola fenntartójával.

 

A képviselők háromhavi illetményének megfelelő jutalomban részesítették a polgármestert.

 

Felkérték a Budaörsi Városfejlesztő Kft-t, hogy végezze el a város közvilágítási rendszerének felülvizsgálatát és dolgozza ki a továbbfejlesztés koncepcióját is. Minderre négy és félmillió forintnyi forrást biztosítottak.

Ugyancsak felkérték, hogy végezze el Törökbálint területén található szennyvíztisztító telep megszűnése utáni rekultiváció intézkedési tervét. Erre 8.9 millió forintot fordíthatnak.

 

Ellenben fedezet hiányában elutasították a helyi tömegközlekedés felülvizsgálatára vonatkozó, illetve a piac létrehozására irányuló tanulmányterv készítését.

Ez utóbbival kapcsolatban Wittinghoff Tamás leszögezte: egy piac létesítésében teljes a konszenzus, újabb tanulmánytervekre viszont nincsen szükség.

Bíró Gyula (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) kifejtette, hogy előbb a helyszínről kellene dönteni, és a megvalósítást üzleti vállalkozóra bízni.

 

Nem kapott többséget az a javaslat sem, amely arra irányult, hogy készüljön tanulmányterv az egészségügyi ellátórendszer továbbfejlesztéséről.

Wittinghoff Tamás szerint teljesen felesleges lenne újabb milliókat kiadni egy tanulmányra, hiszen nemrégiben készült egy hasonló tanulmány.

Ritter Gergely (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) arra figyelmeztetett, hogy azért is értelmetlen lenne most ezzel foglalkozni, mert teljesen bizonytalan a jogi környezet, senki nem tudja pontosan, hogy milyen irányban változnak a jogszabályok.

 

Megemelték a Városfejlesztő Kft törzstőkéjét 5 millió forinttal.

 

A testület felkérte a polgármestert, hogy kérdéssel forduljon a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz, miszerint igaz-e a hír, hogy az M1/M7 autópályák bevezető szakaszát fizetőssé kívánják tenni? Amennyiben igenlő a válasz, a kistérségi településekkel is konzultálva, fejezze ki tiltakozását, hiszen egy ilyen intézkedés teljességgel ellehetetlenítené az érintett önkormányzatok belső úthálózatát.

 

Ezt követően zárt ülésen folytatta a testület a munkáját.

 



2014-06-13 14:47

Vissza