gyorslinkek
Helyi hírek
Ügyintézés
Legyen a vendégünk
Kössön üzletet nálunk
  
Német nyelv Angol nyelv Magyar nyelv
Képviselő-testületi ülés: Ötvenmilliós pályázati keret a kis- és középvállalkozásoknak
Nyomtatható verzió Cikk ajánlása

A helyi iparűzési adó mértékét 1.9 százalékról két százalékra emelte a testület a december 15-én tartott ülésén. Néhány százalékkal növekszik jövőre a lakossági vízdíj, a szemétdíj pedig átlagosan havi 500 forinttal.


Napirend előtti hozzászólásában Laczik Zoltán (MSZP) azt tette szóvá, hogy az Agip-kútnál lévő buszmegállóban elromlott a közvilágítás. Örömmel nyugtázta viszont, hogy elkezdődött az itt lévő, az M7-esen átívelő gyalogos felüljáró híd lépcsőjének renoválása.

Kálóczi Imre (Fidesz-KDNP) jelezte, hogy a Kőhegy környékén a szokásosnál is jobban elszaporodtak a betörések. A rendőrség hathatósabb beavatkozását kérte.

Sánta Áron (Fidesz-KDNP) az 1. számú Általános Iskola melletti átjáró áldatlan állapotára hívta fel a figyelmet.

Bár befejeződött az optikai kábelfektetés a városban, mint sejthető volt, sok helyütt lesz probléma. Az Őszibarack utcánál például már most érződnek az aszfalt helyreállításának hiányosságai - mondta.

dr. Czuczor Gergely (Fidesz-KDNP) egy furcsa és felháborító jelenségről számolt be. Néhány Budaörsre beérkező buszt úgy ellenőriztek a BKV ellenőrök, hogy a leszálló utasoktól kérték a jegyeket. Így tumultuózus jelentek alakultak ki, és olyan járókelők is belekeveredtek az ellenőrzésbe, akik nem is a busszal érkeztek.

Wittinghoff Tamás polgármester tarthatatlannak nevezte az eljárást, hozzátéve, hogy óvatosan nyilatkozik BKV ügyekben, hiszen a minap Tarlós István sértésnek vette egy pontosító nyilatkozatát. Az történt ugyanis, hogy a főpolgármester egy rádiós beszélgetésben úgy fogalmazott: az agglomerációs települések nem fizetnek a buszjáratokért. Ő ezt egy nyilatkozatban tette helyre, mondván, hogy az évi közel 300 millió forint, amennyiért Budaörs megvásárolja a BKV szolgáltatását, csak nem tekinthető semminek. Miközben arról is tudomása van, hogy sok más település, így például a szomszédos Törökbálint is százmillió forintot fizet a közlekedési vállalatnak.

Bíró Gyula (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) szintén betörésekre hívta fel a figyelmet, amelyeket a lakótelepen követtek el. Kérte, hogy legyenek aktívabbak a polgárőrök is.

Stifft Nándor (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) több lakó kérését tolmácsolta. A Bretzfeld utcánál lévő egyik buszmegállóban a reklámok eltakarják az utasokat, így a buszvezető nem veszi észre a várakozókat.

Császárné Kollár Tímea (Jobbik Magyarországért Mozgalom) szociális tanácsnok bejelentette, hogy a szociális kerekasztal résztvevői megtárgyalták a budaörsi hajléktalanok helyzetét. Szeretnék határozottan szétválasztani azokat, akik hajlandóak együttműködni például a Máltai Szeretetszolgálattal, illetve azokat, akik nem. Utóbbiak esetében a rendőrségnek kell szigorúan eljárnia - fogalmazott. Kérte, hogy erősítsék meg a polgárőrséget is.

Ezt követően, első napirendi pontként megválasztották a Jókai Mór Művelődési Központ új igazgatóját. A pályázatra kilencen adtak be anyagot. Ezek közül kettő érvénytelen volt, egy jelölt pedig visszalépett. A bizottsági meghallgatások és a szakértői vélemény alapján két jelöltet hívtak meg a testület elé.

Simon Erika rövid bemutatkozásában elmondta, jelenleg is a művelődési házban dolgozik, megbízott igazgatóként.

Szegedi Lászlóné a Miskolc melletti Bőcsről érkezett, ahol egyszemélyes kultúrházat vezet.

A képviselői hozzászólásokból kiderült, a többség úgy ítéli meg, Szegedi Lászlóné tapasztalatai nem lennének elegendőek Budaörs esetében.

A többségi támogatást Simon Erika nyerte el, akit 2016. december 31-éig, határozott időre igazgatóvá választottak.

Az eddigi budaörsi rendőrkapitány, Szigeti János távozásával megüresedett vezetői posztra dr. Csipler Norbertet nevezték ki január elsejétől. Az önkormányzatnak személyét illetően csak véleményezési joga van. Az új kapitány bemutatkozó beszédében arra helyezte a hangsúlyt, hogy célja: a hozzájuk forduló polgároknak pozitív benyomása legyen a rendőrségről. Emellett fontosnak tartotta a közterületi jelenlét fokozását is. A testület támogatta az új rendőrkapitányt.

Elfogadta a képviselő-testület a 2012. évi költségvetés koncepcióját. A kisebbségi önkormányzatok kérték, hogy támogatásuk maradjon az előző évihez hasonló mértékű. Erre a célra 20 millió forintot különítettek el, amelyre a költségvetés elfogadásáig pályázni lehet. Két fővel növelik az adóiroda létszámát, ezzel is segítve a bevételek növelésének esélyét. Eldöntötték, a kis- és középvállalkozások részére 50 milliós pályázati alapot hoznak létre.

Jóváhagyták a 2011. évi költségvetés I-III. negyedévi végrehajtásáról szóló tájékozatót. A 2011-es bevételi főösszeg 15 milliárd 26 millió forint volt. Ebből a harmadik negyedévig 11 milliárd 800 millió folyt be, ami a tervezett bevételek 78.63 százaléka. A kiadások esetében eddig 8 milliárd 618 milliót kötöttek el, ami 57.36 százaléka bevételi főösszegnek.

Módosították az önkormányzat 2011. évi költségvetési rendeletét. Ilyenkor a korábban meghozott, a költségvetést is érintő testületi döntések következtében szükségessé vált számszaki módosításokat vezetik át a rendeletben. Ezúttal azért is szükség volt a változtatásra, mert egy törvény lehetővé tette az önkormányzatok számára is, hogy dolgozóiknak segítsenek a deviza alapú lakáshitelek végtörlesztésében.

Az új költségvetés megszületésig átmeneti gazdálkodást folytatnak az önkormányzatok, vagyis az előző évi költségvetés 12-ed részét költhetik el egy-egy hónapban mindaddig, amíg meg nem szavazzák az új büdzsét. Az erre vonatkozó rendeletet egyhangúan elfogadták.

Heves vitát váltott ki az a fideszes javaslat, amely a helyi iparűzési adó mértékét az eddigi 1.9 százalékról két százalékra emelné.
Wittinghoff Tamás szerint fiskális szemléletű megközelítés az, hogy egy ilyen lépés 3-400 milliós pluszforrást jelent a város költségvetésének. Veszélyesnek tartotta amiatt is, mert sok olyan cég van Budaörsön, amelyik a székhelyét könnyedén áthelyezheti. Lehet, hogy egy-egy vállalat életében, amely nehéz helyzetben van, ez lehet az utolsó csepp a pohárban. Az irodaházakban sok az üres hely, ha cégek Budaörsre szeretnének telepedni, ez is szerepet játszhat a döntésükben. Maga részéről nem ért egyet az emeléssel - mondta.

Kálóczi Imre (Fidesz-KDNP) közölte, hogy ők sem örülnek az emelésnek, de biztosítaniuk kell a jövő évi működés anyagi feltételeit abban a bizonytalan helyzetben, amit a még el sem fogadott új önkormányzati törvény teremt. Úgy tudja, a helyi adó 90 százaléka a multiktól folyik be, szerinte ők ki fogják bírni ezt az egytized százalékot. Azért javasoltak egy 50 milliós pályázati keretet, hogy a kis- és középvállalkozóknak visszajuttassanak ebből valamit. Remélik, hogy emiatt nem fog senki elmenni. Ha véletlenül mégis így dönt egy-egy nagy cég, nem szeretnék látni plakátokon, hogy ők üldöztek el innen valakit is.

Császárné Kollár Tímea (Jobbik Magyarországért Mozgalom) szerint a vesztesek a kis- és középvállalkozások lehetnek, de őket igyekezni kell majd a bevételekből kárpótolni, a multikkal szemben viszont meg kell lépni ezt az emelést.

Wittinghoff Tamás fontosnak tartotta, hogy reagáljon Császárné hozzászólására. Kezd kialakulni ma egy olyan légkör Magyarországon, amelyben a nagyvállalkozókat, a multikat ellenségnek tekintik - fogalmazott. Így volt ez a szocializmusban is, ahol még a maszekok is gyanúsak voltak. Leszögezte, hogy Budaörs sehol nem lenne, ha ezek a multik nem léteznének.

Stifft Nándor (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) arra emlékeztetett, hogy a rendszerváltást követő években Székesfehérvár megemelte az iparűzési adót. Ekkor jött el tőlük az egyik legnagyobb multi Budaörsre. Az, hogy nálunk mindig kisebb volt az iparűzési adó szimbolikus jelentőséggel bírt. Rossz üzenete van ennek a döntésnek.

Laczik Zoltán (MSZP) arra hívta fel a figyelmet, hogy amikor 1-essel kezdődő számról 2-es számra ugrik egy teher, az lélektanilag mindig többnek tűnik, ezért kisebb emelést javasolt.

Végül a többség két százalékra emelte az iparűzési adó mértékét.

Kismértékben emelkedik csak jövőre az ivóvíz, szennyvízelvezetés, szennyvíztisztítás és kezelés díja. A lakosság esetében a vízdíj 1.9 százalék, míg a közületek esetében 1.5 százalékos ez az emelés. Forintban kifejezve az előző esetben 186.6 Ft/köbméter + ÁFA, az utóbbiaknál pedig 238.6. Ft/köbméter + ÁFA.

A szennyvíz esetében a lakossági díj emelkedése 3.6 százalékos, vagyis 181.3 Ft/köbméter + ÁFA, a közületi fogyasztóknál nincs emelkedés, ott marad a 413 Ft/köbméter + ÁFA.

Hozzányúlt a testület a szemétszállítás, vagyis a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás díjához is, ami 2006 óta nem emelkedett. A testület döntése nyomán körülbelül havi 500 forinttal nő ez a tétel.

Jóváhagyták Budaörs Településszerkezeti Tervének módosítási koncepcióját. A testület úgy döntött, hogy a Szilvás környékén alakítanának ki Törökbálinttal közösen új vasútállomást, míg a jelenlegi állomás kizárólag teherforgalmi célokat szolgálna. A MÁV több megálló létesítésétől egyelőre kategorikusan elzárkózott.

A képviselők a felmerülő verziók közül azt fogadták el, hogy a tervezés során vizsgálni kell a Szervizút két keleti és nyugati csomópontjainak elhagyásával, az új felüljáró kapcsolatok felhasználásával annak autópályától délre történő kialakíthatóságát, és a Szervizút Budafoki utcától keletre eső szakaszának összekötését az Alsóhatár úttal gyűjtőútnál alacsonyabb kategóriai kialakítással kell tervezni.

(Az előterjesztés itt olvasható: http://www.budaors.hu/?module=news&action=show&nid=175066#MIDDLE)

Módosították a BTG Kft. alapító okiratát.

Támogatta a testület a Deák Ferenc utcai kereszt restaurálását, erre a célra 450 ezer forintot szavaztak meg.

Jóváhagyták az önkormányzati tulajdonban lévő intézmények 2012. évi szabványossági felülvizsgálatának munkatervét.

Elfogadta a testület, hogy azon ingatlantulajdonosok vagy egyéb jogcím szerinti használóknak, akiknek ingatlana újonnan kiépített szennyvízcsatorna hálózat érdekeltségi területén fekszik, a szennyvízcsatornához történő csatlakozás esetén közcélú érdekeltségi hozzájárulást kötelesek fizetni, melynek mértéke a 2012. évben megvalósított beruházás költségének 30 százaléka, de maximum a tárgyévre az átlagos szennyvízkibocsátás alapján meghatározott utólagos rácsatlakozási díj mértéke, érdekeltségük arányában, azzal, hogy az érdekeltségi egység a lakosság esetében 06 köbméter/nap.

A jogszabály részletei itt olvashatóak:

http://www.budaors.hu/?module=news&action=show&nid=175193#MIDDLE

Meghatározták azokat a kiemelt célokat, amelyek a Polgármesteri Hivatal 2012. évi egyéni teljesítménykövetelményeinek alapját képezik. Közöttük első helyen szerepel a polgárbarát, magas színvonalú ügyintézés.

Megszüntette a testület az Idősek Karácsonyáért Közalapítványt, mert a szervezet nem tudott pluszforrásokhoz jutni, az alapfeladatát pedig jól elvégzi az önkormányzat is.

A helyi médiumok közül egyszerre többen is támogatási kérelmet nyújtottak be az önkormányzathoz.

A Minálunk.hu portál egy 950 ezer forint értékű új kamera használati jogát kapta meg.

A Budaörsi Naplónak 450 ezer forintos támogatást szavaztak meg, míg a Budaörsi Rádió 375 ezer forintot kapott.

A Leopold Mozart Zeneiskola többletbevételét közüzemi kiadásokra fordíthatja – döntött a testület.

A gr.Bercsényi Zsuzsanna Városi Könyvtár szintén a pénzmaradványa felhasználására kért és kapott jóváhagyást. Esetükben 113 ezer forintot csoportosíthatnak át.

A 15. Budaörs Fesztivál 2012-ben 5.8 milliós támogatással valósulhat meg, és két helyszínen lesz. Május 5-én a már megszokott utcabál a Főúton, míg május 4-én a Városi Sportcsarnokban.

Elvi támogatását adta a testület ahhoz, hogy a Kertészek és Kertbarátok dr.Luntz Ottokár Egyesülete létesítsen Budaörs területén őshonos fajtákból szőlő- és gyümölcstermesztési bemutató kertet. A polgármester figyelmeztetett, hogy olyan nagyságrendű szabad terület

- négyzetméter került szóba az előzetes tárgyalásokon -, nincsen a város birtokában, ráadásul egy ekkora terület 100 milliós értékű lenne. Javasolta, hogy keressenek olyan meglévő területet – például iskolaudvar -, ahol elhelyezhetőek ezek a növények. A testület megbízta a hivatalt, hogy kutasson fel megoldási alternatívákat.

Császárné Kollár Tímea (Jobbik Magyarországért Mozgalom) visszakérte azt az előterjesztését, amelyben 5.75 millió forintos támogatást kért a Czuczor-Fogarasi emlékkonferencia megrendezésére.

Jóváhagyták a Kamaraerdei, illetve a Frankhegyi Településrészi Önkormányzatok 2011. évi beszámolóit a tevékenységükről.

Támogatja az önkormányzat a fenntartásában működő intézményeknél dolgozók esetében a deviza alapú hitelek végtörlesztését. Wittinghoff Tamás fontosnak tartotta leszögezni, hogy

nincs szó új forrás bevonásáról, a meglévő támogatásokat alakítják át olyan konstrukcióvá, ami segítséget jelenthet az érintetteknek.

Elindul az önkormányzat a „Városi és elővárosi közösségi közlekedés fejlesztése” című uniós pályázaton – döntötték el a képviselők.

Az óvodák költségvetése között átcsoportosításokat hajtott végre a testület annak érdekében, hogy valamennyi, itt dolgozó közalkalmazottnak tudjanak év végi jutalmat adni.

Ezt követően zárt ülésen folytatta munkáját a testület.

A képviselő-testület 2011. december 15-ei ülése itt tekinthető meg teljes terjedelmében:

http://www.onkormanyzatitv.hu/index.php?id=20&viewMode=video&contentid=20111215081000001



2014-06-12 20:01

Vissza